Elképzelhető, hogy az idegenek meteorok segítségével kolonizálják az univerzumot

2024 / 04 / 21 / Felkai Ádám
Elképzelhető, hogy az idegenek meteorok segítségével kolonizálják az univerzumot
Sőt a pánspermia elmélete szerint akár a földi élet is ezen folyamat eredménye lehet. Mindez azonban segít abban is, hogy más szempontból tekintsünk az exobolygókra, mikor az élet nyomait kutatjuk rajtuk.

A pánspermia elmélet szerint az élet meteorokkal terjedhet a kozmoszban. Habár ezt a teóriát nem fogadja el egyöntetűen a tudományos élet fősodra, de ennek ellenére nem egy minden alapot nélkülöző áltudományos nézetről beszélhetünk. A pánspermiát ugyanis támogatja néhány bizonyíték: ilyen a marsi meteoritok felfedezése a bolygónkon, de akár az is, hogy az élet milyen meglepően ellenállónak bizonyult több megfigyelés szerint akár a világűr extrém körülményei között is.

A pánspermia alapján tehát az élet lényegében az egyik bolygóról a másikra vándorol, ami a gazdabolygók ökoszisztémáira is kihatással van természetesen – méghozzá oly módon, hogy az akár messziről is észlelhető legyen. Ez a felvetés pedig központi szerepet játszik egy új publikációban, amely azt vázolja fel, hogy miként azonosíthatjuk ezeknek a csillagközi utazóknak a jeleit – számol be róla a Live Science.

Jelenleg a földönkívüli élet kutatásának a legfőbb kihívása az, hogy nem tudjuk pontosan, mit keresünk. Az egyetlen referenciánk a Föld – egyetlen példa egy életfenntartó bolygóra, amelyet szénalapú szervezetek népesítenek be. Az élet másutt a galaxisban azonban nem feltétlenül tükrözi a miénket; számos formát ölthet, vagy akár váratlan környezetben is virágozhat.

A mostani tanulmányban így ahelyett, hogy a Föld életformáival közvetlen megfeleltetést keresnének, egy olyan módszert javasolnak a szerzők, amely az élet hatásainak kimutatására összpontosít, különösen a pánspermia lencséjén keresztül. Azt javasolják tehát, hogy az exobolygók bizonyos változásait figyeljük meg, amelyek hasonlóak lehetnek azokhoz a változásokhoz, amelyeket az élet idézett elő a Földön. Ez segíthet jelezni, hogy az élet már eljutott más világokból ezekre a bolygókra.

Például a földi élet jelentősen megnövelte a légköri oxigénszintet a kialakult növénytakaró által, ami változás az űrből is megfigyelhető. Vagyis ha az élet valóban így, a pánspermia elméletének megfelelően terjed az univerzumban, akkor az valószínűleg több bolygón is hasonló változásokat okozna, amelyeket egymás után kolonizál.

A tanulmány mögött álló csillagászok statisztikai tesztet dolgoztak ki, amellyel számos exobolygón elemzik a lehetséges biológiai aláírásokat. A céljuk, hogy azonosítsák azon bolygók csoportjait, amelyek szokatlanul hasonlóak egymáshoz – vagyis olyan tulajdonságokat mutatnak, amelyek alapján a pánspermikus élet hasonló változásokat hozott rajtuk létre. Ezek a bolygók, amelyek mindegyike más-más csillag körül kering, nem valószínű, hogy pusztán csak a véletlennek köszönhetően osztoznak ezeken a jellemzőkön – így aztán ezek további vizsgálatra érdemesek.

A módszer tehát fontos elmozdulást jelent az exobolygó-kutatásban, mivel kevésbé összpontosít a Földhöz való vizuális vagy közvetlen hasonlóságokra, és inkább az élet jelenlétére utaló tágabb ökológiai hatásokra koncentrál. Azt persze a kutatók is elismerik, hogy az egész technikájuk azon áll vagy bukik, hogy a pánspermia elmélete igaz-e – és tehát ezt a kérdést még nem sikerült tisztázni. A publikáció még nem esett át a tudományos elbírálási folyamaton.

(Kép: Pixabay/izhar-ahamed)


A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
Mikroszkopikus méretű féreglyukak lehetnek a megoldásai a kozmológia jelenleg legfontosabb rejtélyeinek – ezek az apró téridőbeli struktúrák ugyanis segíthetnek megmagyarázni, hogy miért kezdett el gyorsulni az univerzum tágulása.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.