Az Ucsuu az eddigi legnagyobb és legrészletesebb, a világegyetemet ábrázoló szimuláció, melyhez hasonlót korábban még soha senki nem készített.
A 2,1 billió „részecskét” tömörítő virtuális univerzum az űr egy 9,6 milliárd fényév átmérőjű részét ábrázolja, illetve bemutatja azt a fejlődést, ami az elmúlt 13 milliárd évben lezajlott a Naprendszerben.
A szimuláció elsődleges célja annak felmérése, hogy miként viselkedik a sötét anyag, miközben tágul a világegyetem. Az Ucsuut megalkotó Csibai Egyetem munkatársai szerint ez a kifejezés olyan, a modern berendezésekkel közvetlenül nem megfigyelhető anyagot jelöl, amely az univerzum nagy részét adja, és csak gravitációs hatásai révén észlelhető.
Az Ucsuu-szimuláció készítői több mint negyvenezer számítógépmagot használtak, és összesen körülbelül húszmillió gépi órát töltöttek a virtuális világegyetem generálásával melynek eredményeképp végül
három petabájtnyi adathoz jutottak, majd száz terabájttá tömörítették az információkat.
Bár ez továbbra is hatalmas adatmennyiség egy átlagos számítógép számára, megfelelő eszközökkel viszont tárolható.
A csapat ráadásául online is elérhetővé tette az Ucsuu-szimulációt, így mostantól bárki belekukkanthat a világegyetem leegyszerűsített, virtuális másába.
(Fotó: Unsplash/Juskteez Vu)