Az elektromos mobilitás egyik legnagyobb háttéripari vállalata az akkumulátor-gyártással foglalkozó kínai CATL (Contemporary Amperex Technology Co., Ltd.). A CATL egyebek mellett a Tesla, a Daimler, a Volkswagen, a Toyota, a Volvo, a Hyundai és számos kínai autógyártó partnere az elektromos autók fejlesztésében illetve gyártásában.
A mindössze tízéves de több mint 33 ezer embert foglalkoztató cég online sajtótájékoztatón jelentette be: elkészítettek egy új típusú energiatárolót, a nátrium-ion akkumulátort, amely választ ad jó néhány, a ma elterjedt lítium alapú akkumulátorokkal kapcsolatos problémára.
A CATL jelenleg még csak olyan nátrium-ion akkumulátort képes gyártani, amely teljesítménysűrűségben ha nem is nagyságrendileg, de elmarad a lítium-ion vagy a Kínában elterjedt lítium-vas-foszfát akkuk mögött. A mai bejelentés 160 Wh/kg-os akkumulátorról szól, de a cég már fejleszti a következő generációs nátrium-akkut, amelynél 200 Wh/kg a cél. (Egy mai Tesla akkujának teljesítménysűrűsége kb. 260 Wh/kg.) Ugyanakkor az új akkunak van pár nagyon fontos előnye.
Például nagy hidegben is megbízhatóan működik. A CATL szerint -20 fokos környezetben az új akkumulátoruk képes körülbelül 90 százalékát leadni elméleti csúcskapacitásának, míg a lítium-akkumulátorok kapacitása akár felére is csökkenhet fagypont alatt, néhány autógyártónál pedig a tartós nagy hidegben való használat akár garanciát kizáró tényező is lehet!
A CATL nátrium-ion akkujának másik előnye a gyors tölthetőség. A CATL mai cellái lemerült állapotban 15 perc alatt képesek felvenni teljes kapacitásuk 80%-át. Valószínűleg az új akku gyártási költségei is kedvezőbbek lesznek a lítium-akkukénál: a nátrium gyakoribb, könnyebben hozzáférhető anyag, mint a lítium, a cellákat alkotó egyéb anyagok közül pedig mellőzhető a ritka, drága és aggályos bányászati körülmények mellett termelt kobalt, aminek kiváltása a mai lítium-akku-fejlesztések egyik fő törekvése.
A CATL nem mondja, hogy új akkujuk egy csapásra múzeumba küldi a lítium-alapú technológiát. Inkább úgy látják, a lítium- és a nátrium-akkuk egymást kiegészítve segíthetik az elektromos mobilitás terjedését, ezáltal a szállítás és közlekedés CO2-kibocsátásának csökkentését.