s

Emberi bőrhöz jutni egyre nehezebb, de egy eszközzel bárki készíthet magának

2023 / 04 / 30 / Bobák Zsófia
Emberi bőrhöz jutni egyre nehezebb, de egy eszközzel bárki készíthet magának
A nyomtató nem véletlenül néz ki úgy, mintha LEGO elemekből állna.

A Cardiffi Egyetem professzorai elkészítették azt a 3D nyomtatót, ami a lehető legolcsóbb megoldást nyújtja egy, a kutatók számára egyre jobban előtérbe kerülő problémára az emberi bőrmintákkal kapcsolatban. Bizonyos kísérletekhez és tesztekhez, például különböző betegségek lefolyásának vizsgálatához szövetmintákra van szükség, amelyeken sokkal jobban nyomon követhetőek a sejtszintű folyamatok, mint a Petri-csészében lévő kezdetlegesebb 2D sejttenyészeteken, de nehéz megfelelő mintához jutni. Az egyes vizsgálatok más-más méretű és típusú szövetet igényelnek és a szakértők elmondása szerint a szervdonoroktól származó, etikusan beszerzett minták erősen behatárolt mennyiségben állnak csak rendelkezésre.

A bioalapanyagokkal kivitelezett 3D nyomtatás ezért jelenthet olyan nagy segítséget:

a használatával lehetségessé válik minden egyes projekthez az éppen szükséges szövet létrehozása, így nem szorulnak rá a kutatók, hogy a donorokra kelljen várniuk. A nyomtatásnak azonban megvan a maga hátulütője, mégpedig az ára. Egy ehhez hasonló orvosi célokra használható berendezés olyan sokba kerülhet, hogy a kisebb laboratóriumok nem feltétlenül tudnak beruházni rá, ami hátrányba hozzá őket a kutatások során.

A Cardiffi Egyetem szakértői ennek a kiküszöbölésére alkották meg a speciális berendezésüket, ami mindenki előtt megnyitja az utat a saját készítésű szövetek gyártása előtt. Az emberi bőr nyomtatására alkalmas gép alkatrészeinek megválasztása során az alacsony ár mellett a könnyű hozzáférhetőséget és az egyszerű struktúrát tartották szem előtt a kutatók, ezen feltételek kombinációjának pedig egy "építési anyag" felelt meg leginkább: a LEGO.

A dán leg godt, vagyis játsz jól szavakból származó LEGO elnevezés 1936-tól tett szert egyre nagyobb ismertségre a világban, ekkor nevezte át LEGO-ra a néhány évvel azelőtt alapított játékgyártó cégét Ole Kirk Kristiansen és 1958-tól már a maihoz nagyon hasonló formában készítették el és szabadalmaztatták is az egymáshoz illeszthető kockákat, amelyek anyaga 1949-től fa helyett műanyag lett. A kockák (hasábok) ABS-ből (akrilnitril-butadién-sztirol) készülnek, ami egy különösen kemény és egyúttal karcolásnak ellenálló plasztikfajta, de az eltérő elemek tartalmaznak más típusú műanyagot is, például HIPS-et (High Impact Polystyrene, ütésálló polisztirol), PA-t (Poliamid), MABS-t (Metil metakrilát- akrilnitril-butadién-sztirol), MTPO-t (Metallocén Termoplasztikus Poliolefin), PC-t (Polikarbonát), PE-t (polietilén) és még számos más fajta műanyagot, amelyek között több puha és több erősen ütésálló anyag is található.

A 3D nyomtató alkatrészeinek emiatt a megfelelő fizikai jellemzőkkel bíró darabokat választhatták ki a kutatók és a végeredmény egy színes, de tökéletesen működőképes berendezés lett, amelynek előállítási költségei az ilyen gépek esetében szokásos sok százezer vagy akár millió forint helyett lényegesen alacsonyabbak lettek. A laboratóriumi pumpák és a LEGO elemek ára összesen 500 fontra, alig több mint 200 000 forintra jött ki és jól kezelte az érzékeny alapanyagokat is, vagyis alkalmasnak bizonyult a bionyomtatásra is. Az eszköznek még az agya is LEGO-ból van, konkrétan a LEGO Mindstorms miniatűr számítógépéből - ez mozgatja a tárolóedényt, amíg a sejteket tartalmazó zselészerű anyag a kikerül a gépből. Végeredményként kialakul a háromdimenziós forma, ami az emberi bőr szerkezetét imitálja.

A nyomtatóval egészséges és károsodott, beteg sejteket is lehetséges nyomtatni, így különféle betegségek fejlődésének vizsgálatát segítheti elő, amire immár bárkinek, legalábbis bármelyik laboratóriumnak lehetősége nyílik, mivel a kutatók az építés folyamatát lépésről lépésre elmagyarázzák egy nyilvánosan elérhető dokumentumban.

(Fotó: University of Cardiff/Dr. Christopher Thomas, Dr. Oliver Castell, Dr. Sion Coulman)


Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Leesett az állunk, amikor meghallgattuk a cég talán leghasznosabb mesterséges intelligenciáját.
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.