2012-ben különös pert nyert meg a Google, az Amazon és a Yahoo - írta meg akkor a Wired. A vád az volt, hogy jogtalanul használnak interaktív webes megoldásokat. Mi az az "interaktív webes megoldás"? Az őket perlő Eolas szerint például a videók lejátszása vagy képek forgatása. Állításuk szerint, mivel az alapítójuk találta ki, hogy egy böngészőben lehessen képeket szerkeszteni, minden hasonló szolgáltatás csak az ő engedélyükkel lehetséges. Szerencsére az esküdtek gyorsan megállapították, hogy a vádnak nincs alapja. Ha másként tettek volna, most lehet, hogy a fél világ ennek az ismeretlen cégnek csengetne, amikor valaki elindít náluk egy videót, vagy átszínez egy képet.
Arra is létezett szabadalom, hogy “internetes tartalom megtekintő rendszer, melyben egy szolgáltatóhoz csatlakozva látható egy karakter ikon”. Értsd, ahogy az Independent rámutatott, minden egyes videójáték. A Cloudflare nevű internet infrastruktúra-óriást egy “harmadik fél általi internetes csatorna biztosítása” szabadalom alapján fogták perbe. Valószínűleg, ha eléggé beleásnánk magunkat, a “rágcsálónévvel ellátott kattintható eszköz” és a “betűkkel ellátott megnyomható gombok” is valakinek a szellemi tulajdonát képezik, mert egy hivatalnok a lajstromba vételkor nem gondolt bele, hogy ez mennyi fejfájást jelenthet majd a világnak.
Szabadalmi trolloknak, patent trolloknak azokat a cégeket volt szokás hívni, akiknek az egyetlen igazi tevékenységük, hogy felvásárolnak vagy bejegyeznek ilyen szabadalmakat, majd azok alapján perekkel, vagy perrel való fenyegetéssel keresnek pénzt. Hogy miért csak régen hívták trolloknak ezeket a cégeket? Azért, mert pereskedni kezdtek azért, hogy sérti őket a név.
Ráadásul korábban az Egyesült Államokban szinte bárhol lehetett ilyen eljárásokat indítani - így fordulhatott elő, hogy egy kelet-texasi bíróság a trollok kedvencévé vált, mert általában nekik adott igazat, ezért az ilyen ügyek közel harmada náluk kötött ki. Később ezt a lehetőséget a Legfelsőbb Bíróság megszüntette, így most eggyel nehezebb dolga van a szabadalom-tulajdonosoknak, de ez nem feltétlenül veszi el a kedvüket a régen trollkodásnak nevezett tevékenységtől.
Az Apple egyik legismertebb ilyen ügye a VirnetX nevű cég ellen zajlik immár kilenc éve. Egy ponton úgy tűnt, hogy több mint félmilliárd dollárt kell fizetniük, mert egy bíróság szerint sértik a cég biztonságos kommunikációval kapcsolatos szabadalmait. Ugyan novemberben a Legfelsőbb Bíróság vitatta az esküdtek ítéletét, de amikor ilyen összegek forognak egy-egy vitában, nem meglepő, hogy a tech vállalatok szeretnék minél jobban bebiztosítani magukat. Pereskedni drága, hosszadalmas és megosztja a cég figyelmét, így sokaknak egyszerűbb peren kívül megállapodni, hogy aztán a régen trollnak nevezett cég máshol végezhesse trollkodásra emlékeztető tevékenységét. Hogy Thierry Breton biztos, aki korábban tech vállalatoknál dolgozott, kinek a pártját fogja majd, kiderül.
(Fotó: Pixabay)