Az Északi Áramlat vezetékeinek metánszivárgása az egyik legnagyobb, amit valaha detektáltak a műholdak

2022 / 10 / 12 / Bobák Zsófia
Az Északi Áramlat vezetékeinek metánszivárgása az egyik legnagyobb, amit valaha detektáltak a műholdak
A szivárgó metán nyomai több műhold felvételein is jól láthatóak. A GHGSat mérései szerint óránként 79 000 kilogramm metán szabadult ki a vezetékekből.

Az Északi Áramlat vezetékeinek több ponton történő szivárgása Dánia és Svédország közelében az elmúlt időszakban jelentős mennyiségű metán kibocsátásával járt - az adatok azzal kapcsolatban, hogy pontosan mennyi üvegházhatású gáz juthatott ki a csövekből, most kezdenek beérkezni. A pontos mennyiséget nehéz megbecsülni, mivel a vezetékek számos helyen eresztettek, a metán víz alatt történő környezetbe jutását pedig a magasból figyelő műholdak detektálják ugyan, de az általuk készített képek a mennyiségről nem adnak számot. Ennek oka az Európai Űrügynökség magyarázata szerint az, hogy a víz elnyeli a rövid hullámhosszú infravörös sugárzás nagy részét, amit a metán távoli érzékelésében használnak a műholdas megfigyelések során, ezért az űreszközök szenzoraiba kevés visszaverődő fény tud visszajutni, nehezítve a mérések precíz kivitelezését.

Egy korábbi teszt alatt ezt a problémát a mérnökök egy speciális képalkotó módszerrel próbálták kiküszöbölni, amihez a WorldView-3 és a Landsat 8 műholdak újfajta konfigurációját használták és sikerült is a Campeche-öböl területén lévő Ku-Maloob-Zaap olajmező egyik platformjának, a Zaap-C-nek a kibocsátását megmérni a segítségükkel. Az akkori számítások szerint az ultra-intenzív kibocsátási időszak alatt, 2021 decemberében a platform környékén összesen 40 000 tonna metán szabadult ki a légkörbe,

ami egész Mexikó éves olaj-, és gázkitermelésből származó kibocsátásának 3%-át tette ki.

Ez volt az első alkalom, hogy egy offshore egység metánszivárgásának értékeit külön-külön minden egyes kilövellés alkalmával figyelték és mérték az űrből, a jövőben azonban a projektet támogató ESA szeretné, ha globálisan minden metánkibocsátást monitorozni lehetne és az így beszerzett információra alapozva jobb döntéseket hozhatnának az egyes cégek/kormányok az üvegházhatású gázok kezelésének kérdésében.


A Planet Dove felvétele szeptember 26-án (Kép: Planet)

Az Északi Áramlat vezetékeinek megrongálódása után fellépő szivárgás a Zaap-C eseténél is jóval nagyobb mértékű volt, legalábbis a GHGSat adatai szerint. A cég a vezetékek megfigyelésére állította a műholdjait, amelyek a víznek egy olyan területére fókuszáltak, ahol a lehető legerősebben tükrözte vissza a felszín a napfényt, így pontosabb méréseket lehetett végezni az űrből is.

Szeptember 30-án az egy helyen történő szivárgás becsült értéke elérte a 79 000 kilogramm/óra szintet,

ami rendkívüli mennyiségnek számít, figyelembe véve, hogy ez a metán környezetbe való kijutásának már a negyedik napján történt és a négyből csak az egyik szivárgási pont kibocsátását jelezte.


Az ICEYE megfigyelései szeptember 28-án (Kép: ICEYE)

A GHGSat mérései szeptember 30-án (Kép: GHGSat)

A GHGSat műholdjai által végzett mérések során ez volt az egyik legnagyobb kibocsátási érték, amit valaha detektáltak, pedig a cég többek között az olaj-, és gázmezők monitorozására szakosodott és egy év alatt 143 metrikus tonna szén-dioxidnak megfelelő (MTCO2E) metánkibocsátást regisztrálnak különböző helyszíneken. A műholdak szenzorai 500 kilométeres magasságból nagyjából 25 méteres precizitással határozzák meg a célpontjukat és a jelenleg hat műholdból álló konstelláció bővítésével a későbbiekben még pontosabb mérések kivitelezésére lesznek képesek.

Az Északi Áramlat vezetékeit számos más műhold is figyelte az űrből a szivárgás napjai alatt és a képek, ha a metán mennyiségéről nem is adnak számot, de jól mutatják a víz alól feltörő gázok hatását a felkavarodó vízfelszín révén. A Planet Dove (Gerle) űreszközei és az Airbus Pléiades Neo műholdja is gyűjtötte az adatokat és közvetített az eseményekről, amíg ki nem fogyott a metán a csövekből és véget nem ért a szivárgás. A becslések szerint az összes kijutó metán 300 000 tonnát tesz ki, annak ellenére, hogy a vezetékek a rongálódás idején le voltak zárva és nem szállítottak gázt. Ezek a számok azonban eltörpülnek az átlagos globális kibocsátási szinthez képest.

"Akármilyen nagy mennyiség is ez, az Északi Áramlat eresztése elhalványul az olaj-, és gázipar évi 80 millió tonnás kibocsátásával összevetve."

- írja az Európai Űrügynökség.

A Balti-tenger alatt futó két vezeték szinte egyszerre történő "kilyukadása" példátlan eset, emiatt számos szervezet állította rá a megfigyelő eszközeit a régióra, hogy kiderítsék, mennyi metán is távozott a csövekből, az ICOS (Integrated Carbon Observatory System) korábbi, szeptember 30-án kiadott jelentése szerint a kibocsátás mértéke megfelel egy Párizs méretű város, vagy egy Dánia méretű ország éves kibocsátásának. Az ICOS az adatgyűjtést a földi megfigyelőállomások segítségével végezte, amelyek Svédországban, Finnországban és Norvégiában találhatóak, ezzel kiegészítették a felhős idő miatt nehezen látó műholdak adatait. A szervezet szerint, ami az üvegházhatású gázok kibocsátásának szintjét méri szerte Európában és a tengerekben, a mostani eset is rávilágít annak fontosságára, hogy a klímaváltozás elleni lépéseket minél sürgősebben meg kell tenni, mivel a szén-dioxidnál jóval lassabban lebomló metán és más üvegházhatású gázok felhalmozódása kritikus szintet ért el.

A világ egyik, vagy a legnagyobb metánszivárgási esete, ami szárazföldön következett be, egyébként éppen idén történt Oroszországban, mikor januárban sok napon át óránként 90 tonna metán jutott ki a Raszpadszkaja szénbányából. Ezt szintén a GHGSat műholdjai monitorozták, amelyek arról is szolgáltattak adatokat, hogy a szivárgás nem csak januárban volt jellemző hanem előtte már hat hónapja zajlott a környéken.

(Fotó: Planet, Pleiades Neo, ICEYE, GHGSat, ICOS/NILU/Sabine Eckhardt)

Mindent megfigyel a Földön a nap huszonnégy órájában egy amerikai cég műholdrendszere Hogyan lehet szemmel tartani az egész Földet nap mint nap? Kell-e hozzá külön engedély, hogy egy vállalat mindent lefényképezzen a magasból? Az amerikai Planet cég munkatársa, H. Nagy Róbert térinformatikus ad választ a kérdésekre.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.