Európában is megjelent az egyik legveszélyesebb inváziós hangyafaj

2023 / 09 / 12 / Bobák Zsófia
Európában is megjelent az egyik legveszélyesebb inváziós hangyafaj
A vörös tűzhangya rendkívül sikeresen terjed a világban, de Európát eddig elkerülte. Mostanáig.

A tűzhangya-rokonúak nemzetségének egyik legveszélyesebb tagja, a vörös importált tűzhangya (Solenopsis invicta) eredetileg Dél-Amerikában őshonos faj, nagy valószínűséggel Brazília és egyúttal a világ legnagyobb mocsaras területéről, a Pantanalról származik, de gyors és hatékony terjeszkedésének következtében már Közép-, és Észak-Amerikában, valamint 2001 óta Ausztráliában és 2003 óta Kínában is megtelepedett, emellett számos más országban is detektálták a jelenlétét. Japánban például hajókon érkező konténerekben találtak rá, de a szerencsésebb régiókban még nem sikerült elterjednie.

Egészen eddig az európai kontinens is ez utóbbi területek közé tartozott, de egy friss felfedezés szerint az európaiak számára megnyugtató helyzet néhány éve megváltozott. A spanyol szakértők által elvégzett kutatás szerint, amelynek eredményeit szeptember 11-én publikálták a Current Biology folyóiratban, az invazív faj Szicíliában talált új otthonra, ahol Szirakúza városában nem csak egy-két példányt, hanem egy teljes, jól kiépült hálózatot fedeztek fel, összesen 88 fészekkel az átfésült öt hektáros területen. A genetikai analízis alapján a kutatók arra jutottak, hogy a hangyák Kínából vagy az Egyesült Államokból származnak és az uralkodó szélirány mintázatainak modellezéséből az is kiderült, hogy az elszigetelt szirakúzai helyszínre néhány repülő egyed által juthatott el a faj a kikötőkből indulva. Az invazív fajok jelentős része a kereskedelmi tevékenységek által segítve terjed szerte a világban és Európában is volt már arra példa korábban, hogy Solenopsis invicta példányokra bukkantak hajókon szállított rakományok között, de a hangyák megtelepedését eddig nem észlelték a kontinensen.

A tudósok előrejelzése a tűzhangyákat illetően baljós, de más szempontból nézve pozitívnak is elkönyvelhető: egyfelől jó hírt jelenthet, hogy a modellek alapján Európa területének csak 7%-át ítélték a tűzhangyák potenciális letelepedéséhez ideális helyszínnek, negatívumot jelent ugyanakkor, hogy az éghajlati és időjárási viszonyokat figyelembevéve a legtöbb európai nagyváros megfelelő életteret nyújthat számukra. Márpedig az emberek és a tűzhangyák korántsem kompatibilisek egymással: a faj egyedei agresszíven támadnak, csípésük fájdalmas, egyes esetekben lázat, vagy akár halálos allergiás reakciót, anafilaxiás sokkot is kiválthat. A tengerparti városokból méghozzá a hajókon könnyen átjuthatnak más településekre az állatok.

A mezőgazdaságra gyakorolt hatásuk szintén nem elhanyagolható, mivel az állat-, és növényállományok rongálásával milliárdos károkat okoznak és jelentősen csökkentik a biodiverzitást is. Kínában a vizsgálatok szerint a helyi pók-, és hangyfajok számát több mint 30%-kal redukálták, ami kihatással van a ökoszisztéma egészére. Mivel a hangyák egyik kedvelt táplálékát a növények magvai és csírái jelentik, ezért egyes növényfajok szaporodását akadályozzák és a talaj kémiai összetételét is megváltoztatják a föld savasításával.

Az európai kolóniák megjelenése a védekezés fontosságára hívja fel a figyelmet, mivel kis számú és jól detektálható csoportok esetében még van esély az invázió elkerülésére, de nagyobb fokú elterjedés után nehézzé válik a kontroll fenntartása. Az Egyesült Államokban, Kínában és Ausztráliában is rendszeres irtásokat végeznek, amelyhez többek között az S-metoprén szert használják, ami egy, a Solenopsis invicta ellen ható növekedésgátló anyag vagyis nem öli meg azonnal az állatokat, de gátat szab a szaporodásuknak. A tűzhangya telepek megsemmisítésére a legjobb módszert a királynő eltávolítása jelenti, mivel ő, a dolgozókkal ellentétben akár több évig is élhet és szaprodhat.

(Fotó: AntWeb.org/Wikimedia Commons, Insects Unlocked/Flickr)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.