Minél tovább működik egy robot, annál több sérülést szed össze. A megoldás tehát egy olyan technológia a tartós robotok felé, amely segítségével az eszköz egyrészt érzékeli a sérülést, másrészt képes is azt kijavítani – számol be róla a TechXplore. A Shepherd's Organic Robotics Lab kutatói a Cornell Egyetemen pedig épp ilyet dolgoztak ki. Az első lépés értelemszerűen annak kidolgozása, hogy a robot egyáltalán érzékelje, hogy megsérült: ennek érdekében a kutatók kidolgoztak egy olyan módszert, amelyben száloptikai szenzorokat és LED-lámpákat használnak, és ezek képesek érzékelni a robot felületén bekövetkező apró változásokat. Ezeket az érzékelőket aztán poliuretán-karbamid elasztomerrel kombinálták, amely hidrogénkötések segítségével biztosítja a gyors gyógyulást.
A végeredmény az úgynevezett SheaLDS (self-healing light guides for dynamic sensing) – egy olyan puha robot, amely szobahőmérsékleten képes önmagán a vágásokat begyógyítani bármiféle külső beavatkozás nélkül. A technológia bemutatására a kutatók egy négylábú tengeri csillagra emlékeztető puha robotba telepítették a SHeaLDS-t, és visszacsatolásvezérléssel látták el.
A kutatók ezután hatszor megszúrták a gépezet egyik lábát, majd a robot körülbelül egy perc alatt képes volt észlelni a sérülést, és minden vágást magától begyógyítani. Sőt a robot autonóm módon is adaptálhatta a járását az észlelt sérülések alapján. Az anyag persze nem elpusztíthatatlan, inkább az emberi húsra emlékezet a kutatók szerint – vagyis a vágásokat jól bírja, de más a helyzet a tűzzel vagy a savakkal, amelyek az alapvető kémiai szerkezetét változtatják meg. A továbbiakban a kutatók olyan tanulóalgoritmussal egészítenék ki a technológiát, amellyel a gép nem csak a sérülést érzékeli, de úgy általában is képes ugyanezzel a műbőrrel érzékelni a környezetét, hogy így több feladatot láthasson el.