Ez a startup centrifugával lőne fel rakétákat az űrbe

2020 / 02 / 09 / Justin Viktor
Ez a startup centrifugával lőne fel rakétákat az űrbe
Az űrtechnológia egyik leginkább kutatott területe a hasznos teher kiszakítása bolygónk gravitációs teréből és eljuttatása a világűrbe, ahol naponta többször van hajnal és egy Tesla kering a nap körül. A futurisztikus ötleteknek se szeri se száma, és most itt a legfrissebb, az űrcentrifuga.

Műholdas Csúzli

A SpinLaunch rakétatechnológiai cég még az idén szuborbitális tesztrepülést tervez indítani egy hatalmas centrifuga, úgynevezett „Kinetic Launch System” segítségével. A startup 2018-ban a Google-től és az Airbus Venturestől kapott finanszírozást.

A nagyra törő koncepció arra használná a centrifugát, hogy egy kis méretű és tömegű  hasznos terhet, óránkénti 8000 kilométernél nagyobb sebességre gyorsítson egy vákuumkamrában belül. Az indító alagút ajtaja ezután kinyílik, és a hasznos teher azon keresztül indulhat tovább a sztratoszférába. Ott a meghajtás rövid időre bekapcsol, így juttatva a szállítmányt föld körüli pályára - legalábbis elméletileg.

Olcsó És Gyors

Az alapötlet az, hogy jelentősen csökkentsék az indításonként szükséges rakéta-üzemanyag mennyiségét. A társaság azt is állítja, hogy napi ötször is indíthat majd hasznos rakományt, ami legalább egy hónapig tartana a ma létező technológiákkal más vállalkozásoknak.

Az alapító és vezérigazgató, Jonathan Yaney elmondta:

"Ha egyszer elindulunk, végül a társaság kevesebb mint 500 000 dollárért kínálhat majd műholdas indításokat."

Tudnak valamit

Bár a Wired magazine egyenesen az űripar legféltettebb titkának nevezte a fejlesztést, a társaságnak még sok mindent be kell bizonyítania az állításaiból és egyelőre elég közel tartják a kártyáikat mellkasukhoz. Eddig mindösszesen egy 5 kg súlyú próbabábut lőttek bele egy acélfalba, miután óránként több mint 6430 kilométerre gyorsították azt fel.

Egy iPhone már túlélt hasonlóan szélsőséges erőket gyorsulás során (az acélfal kivételével), de a kritikusok továbbra is attól tartanak, hogy az elektronikai berendezések megsérülnének az ütközésektől a centrifugálás során.

A kritika ellenére a vállalat teljes gőzzel halad előre. Tavaly májusban lefektették egy 7 millió dolláros új tesztüzem alapjait az új mexikói Spaceport America helyszínén, amely háromszor nagyobb, mint a meglévő, és mint tudjuk a Virgin Galactic üzeme is itt található. Júniusban ezek után szerződést írtak alá az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumával.

(Forrás: Futurism, Wired,  Képek: SpinLaunch)


 


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.