El Hierro az egyetlen olyan sziget a világon, amely majdnem egy hónapon át kizárólag szél- és vízenergiával működött. A Kanári-szigetek egyik legkisebb, az UNESCO által bioszféra-rezervátumnak és globális geoparknak minősített vulkanikus szigete körülbelül 1,1 millió éves.
El Hierro 10 ezer lakója és a helyi önkormányzat egyaránt elkötelezett a sziget fenntarthatósága iránt, és jó úton jár afelé, hogy tiszta, megújuló energiaforrások révén 100 százalékban önellátóvá váljon. A sziget fő áramtermelője a Gorona del Viento vízerőmű, amely 11,5 MW beépített szélerőművi kapacitással is rendelkezik. A létesítmény a szélerőmű és a szivattyús víztározós erőmű kombinációja, vagyis a szél által termelt energia egy részét arra használja fel, hogy vizet pumpáljon egy tározóba, hogy aztán azzal a vízenergia-turbinákat mozgassa, így pedig a lehető legtöbbet hozza ki a megújuló villamosenergia-termelésből.
A sziget törekvése az önellátásra nem véletlen, El Hierro idős lakosai ugyanis emlékezhetnek még a helyet 1948-ban sújtó aszályra, amikor az ivóvizet szállító hajók egyszerűen elkerülték a szigetet, annak kis mérete és a többi szigettől való távolsága miatt. Azóta azonban nagy előrelépés történt az önellátás terén, és a fenntarthatóság érdekében nem kell külső segítségre támaszkodnia az itt lakóknak.
El Hierro első egymást követő, kizárólag megújuló energiát használó időszaka 2015. augusztus 9-én volt, amikor az egész sziget két órán át kizárólag megújuló energiaforrásokkal működött. Ez egy 1996-ban létrejött, fenntartható fejlődési terv eredménye volt, amely a lakosság életszínvonalának és életminőségének javítását és a természetvédelmi területek megőrzését hivatott biztosítani.
A Gorona del Viento víz erőmű 2015 júliusában kezdte meg teljes kapacitással a működését, és azóta is a megújuló energiaforrások villamosenergia-rendszerbe történő integrációjának egyik kulcsfontosságú létesítménye. Mielőtt 2014-ben üzembe helyezték, a megújuló energiaforrások El Hierro villamosenergia-igényének mindössze 2,2 százalékát fedezték. Így nagy mérföldkőnek számított, amikor 2018. január 25-én és az azt követő 18 napon keresztül az erőműnek sikerült a sziget teljes villamosenergia-igényét kielégítenie. Azóta El Hierro szigete az élő példája annak, hogy a hasonlóan elszigetelt közösségek számára a fenntartható energiával történő önellátás valódi és kivitelezhető megoldás.
(Borítókép: Getty Images/Dave G Kelly)