Ez a térkép megmutatja, hol volt a jelenlegi lakóhelyünk a szuperkontinensek idejében

2023 / 05 / 24 / Bobák Zsófia
Ez a térkép megmutatja, hol volt a jelenlegi lakóhelyünk a szuperkontinensek idejében
Vajon megtaláljuk a térképen Budapestet, illetve a helyét, a Pangea, Gondvana, Pannotia vagy Rodínia szuperkontinensek ősi korában?

A Föld szárazföldi és óceáni területeinek képe folytonosan változik és ennek során, földtörténeti léptékkel mérve nem is olyan lassan, állandó jelleggel alakulnak ki, majd töredeznek szét az úgynevezett szuperkontinensek. A belső óceánok bezárulásával vagy a külső óceánok kiterjedésének módosulásásával, sok-sok évmillió alatt a különálló kontinensek találkoznak, egyesülnek és egy hatalmas, egybefüggő kontinens alakul ki belőlük. Ilyen szuperkontinens volt a körülbelül 1,3-0,75 milliárd évvel ezelőtt létező Rodínia, az őt követő Pannotia, amelynek valódiságát a Yale geológusai, David Evans, R. Damian Nance vitatták 2020-ban, az 550-500 millió éve kialakult Gondvana és a leszármazottja, Pangea, ami hozzávetőlegesen 300 millió évvel ezelőtt keletkezett és 175 millió évvel ezelőtt tört szét azokra a kontinensekre, amelyeket ma ismerünk.

A múltban tehát azok a területek, ahol most szárazföldek vannak és ahol a szülővárosunk, vagy jelenlegi lakóhelyünk is megtalálható, gyakran vízzel borított régiók voltak, olyan óceánok, amelyek később bezárultak és eltűntek. Ha a földtörténeti változásokkal vetjük össze, az emberi faj és az emberi civilizáció múltja csak egészen rövid időre tekint vissza, a városiasodás pedig csak egy szempillantással ezelőtt kezdődött: a mai Törökország területén fekvő Çatalhöyük, a legősibb (vagy egyik legősibb) város például az időszámításunk előtti 7. évezredben többezer lakosnak adott otthont és a valahai Mezopotámiában az első olyan település, Uruk, amelyet a mai értelemben vett városnak lehet nevezni, valamikor az i.e. 3. évezredben fejlődött több tízezer lakosú településsé.

Az tehát egyértelmű, hogy az emberiség története a legutóbbi szuperkontinens, Pangea idejében még nem kezdődött meg, a városok még sehol sem voltak, de ha kíváncsiak vagyunk rá, mégis lehetőségünk van a jelenlegi települések sok millió évvel ezelőtti helyszínét megkeresni egy térkép segítségével. Az Ancient Earth (Ősi Föld) interaktív térképe egyszerűen kezelhető: csak be kell írni a fent található keresősorba a város nevét és megadni a megtekinteni kívánt időszakot - ehhez a legfelső sor közepén látható számot a mellette lévő nyílra kattintva lehet módosítani, akár 750 millió évvel ezelőttig. Az eredményt egy piros körrel jelzi a program, amire közelíteni is lehet. A kiválasztott időszakról angol nyelven egy rövid leírást is olvashatunk, ami bemutatja a földtörténeti kor jellemző körülményeit és meghatározó eseményeit. Nem lehet azonban minden esetben akármilyen régre visszakeresni, Budapest esetében 50 millió évvel ezelőttig tudunk csak adatokat szerezni (a térkép tájékoztatása szerint ez a tektonikai lemezek mozgásával magyarázható).

Egy másik különleges térkép, a Massimo Pietrobon által készített Political Pangea Map, viszont azt is láthatóvá teszi, hogyan alakulnának a mai országok határai, ha Pangea szuperkontinensén élnénk.

A kép igen színes, a jelenleg egymástól óceánokkal elválasztott területek, például Dél-Amerika és Afrika szoros közelségbe kerülnének és az Antarktisz India és Ausztrália közvetlen szomszédja lenne. Ahogy azt a térképet kinagyítva megfigyelhetjük, Magyarország lakói nem is járnának rosszul ebben a szituációban, az ország ugyanis hosszú partszakasszal rendelkezne - a hatalmas Tethys-óceán határolná dél-keletről.

(Fotó: Massimo Pietrobon via Visual Capitalist, Ancient Earth)


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.