Ez a valaha talált legnagyobb aranyrög, amelynek annyi a súlya, mint egy átlag férfié

2024 / 02 / 09 / Felkai Ádám
Ez a valaha talált legnagyobb aranyrög, amelynek annyi a súlya, mint egy átlag férfié
A Welcome Stranger rögöt Ausztráliában találták.

Ha valaki hallgatott már pénzügyi témában előadást Robert Kiyosaki-tól, akkor tudhatja, hogy az ismert üzletember az aranyat “Isten pénzeként” emlegeti – amivel az értékállóságára utal, egyben arra, hogy független a kormányoktól és a jegybankoktól szemben a fiat pénzzel.

Az arany valóban megbízható értéktároló – bár kicsit nehéz, mint kiderül az a Sisu című finn filmből, amelyben egy elszánt finn férfi szállt szembe egy csomó nácival, hogy megvédje az aranyát. Az élet azonban kevésbé drámai és akciódús, és a legnagyobb aranyrögök története kevésbé vériszamos.

Mint arról az IFLScience beszámol, a valaha talált legnagyobb aranyrögöt, az “Üdvözlünk idegent” (Welcome Stranger) az ausztráliai Victoria városában ásták ki 1869. február 5-én John Deason és Richard Oats cornwalli bányászok. Elképzelhetjük a boldogságukat, mivel a termetes rög 72 kilogrammot nyomott, és 61 centiméter hosszú volt. A mérete miatt a rögöt darabokra kellett törni az értékbecsléshez egyszerűen azért, mert egyben nem is fért rá a dunollyi London Chartered Bank mérlegére. Deason és Oats közel 10 000 fontot kapott a rögért, amelyet aztán aranytömbökké olvasztottak. Jelenlegi értékét körülbelül 2 millió angol fontra, vagyis jelenlegi árfolyamon körülbelül 860 millió forintra becsülik.

A legsúlyosabb aranyrögök második helyén a Pepita Canaa áll – ez a legnagyobb még ma is létező (vagyis a Welcome Stranger-rel ellentétben nem szétbontott) aranyrög 60 kilogramm súlyú. A rögöt Julio de Deus Filho találta meg Brazíliában 1983-ban, és a brazil Museu de Valores do Banco Centralban látható kiállítva.

A technológiai fejlődés is jelentős leletekhez járult hozzá: a “Hit Kezét” (Hand of Faith), a legnagyobb fémdetektorral talált aranyrögöt 1980-ban fedezték fel szintén Ausztráliában – a megtalálója egy Kevin Hillier nevű férfi volt. A rög 875 troy uncia (körülbelül 27,2 kilogramm) súlyú, és több mint 1 millió dollárért adták el, és most egy Las Vegas-i kaszinóban tekinthető meg.

Az aranyat egyébként hagyományosan nem kilogrammban, hanem az imént említett troy unciában mérik, ami különbözik a legtöbb egyéb áruhoz használt avoirdupois rendszertől. Egy troy uncia körülbelül 31,1 grammnak felel meg. A metrikus rendszer alkalmazása ellenére a troy uncia továbbra is az elfogadott szabvány a nemesfémiparban.

(Kép: a Welcome Stranger replikája, forrás: Museums Victoria CC BY 4.0)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.