A The Washington Post kiberbiztonsági hírlevele számolt be arról, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt Bizottság tanácsadói szükségesnek látták, hogy állást foglaljanak a kérdésben. Ugyanis, ahogyan a lap is felidézi, szíriai civil hekkerek már közel egy évtizede támadtak nyugati célpontokat, az Anonymous is "hadat üzent" az Iszlám államnak, de például görög aktivisták néhány éve százötven azeri kormányzati weboldalt tettek elérhetetlenné, hogy így támogassák Örményországot. Természetesen említhetnénk azt is, amikor hacktivisták támadták meg a belarusz vasút szervereit, hogy lassítsák az orosz csapatok mozgását 2022 januárjában, az orosz-ukrán háború kezdetekor. "A fizikai erőszaktól távol, akár az adott országon kívülről, civilek - hacktivisták, kiberbiztonsági szakemberek, "fehér kalapos", "fekete kalapos" és "hazafias" hackerek - kibertámadásokat hajtanak végre az "ellenség" ellen" - fogalmaznak a szerzők a Vöröskereszt blogján, majd figyelemre intenek:
"A civil hekkerek elvesztik a védelmüket a digitális vagy fizikai támadások ellen, és büntetőjogi felelősséggel tartozhatnak, ha közvetlenül részt vesznek a harcban, digitális eszközökkel".
A szervezetnél ezt elkerülendő nyolc alapszabályt fektettek le. Azt kérik, hogy a hekkerek ne indítsanak kibertámadásokat polgári objektumok ellen; ne használjanak automatikusan terjedő vírusokat, amelyek katonai és civil célpontokban is kárt tehetnek; ha katonai célpontokat támadnak, minimalizálják a civilekre gyakorolt hatást; ne hajtsanak végre akciókat egészségügyi vagy humanitárius célpontokkal, illetve a lakosság túlélését segítő objektumokkal szemben; ne ijesztgessék fenyegetésekkel a civileket; ne biztassanak a nemzetközi jog megsértésére; és ami a legnehezebben betarthatónak tűnik: akkor is tartsák tiszteletben ezeket a szabályokat, ha az ellenség megsértené azokat. A Vöröskereszt cikke ezek után azt részletezi, hogy mit vár az államoktól, hogy azok megfékezzék az ilyen támadásokat, például ne támogassák vagy utasítsák ezeket a csoportokat, illetve járjanak el a háborús bűnösökkel szemben.
Mindez nemesen hangzik, de a Post által megszólaltatottak reakciója kijózanító: egy ukrán hekker-szóvivő kiemeli, hogy ezzel hátrányba kerülhetnek, orosz ellenfele nem érti, hogy "miért kéne hallgatnia" a Vöröskeresztre, de még egy szudáni hekker is úgy látja, hogy "elkerülhetetlen" a szabályok megsértése.
(Fotó: Global Images Ukraine/Getty Images)