Ez az ősi “nagy terv” galaxis olyan szabályos, mintha mérnökök tervezték volna

2025 / 01 / 05 / Felkai Ádám
Ez az ősi “nagy terv” galaxis olyan szabályos, mintha mérnökök tervezték volna
A Zhúlóng szabályos spirálgalaxis nem csak nagyon ritka és elképesztően fest, de hatalmas kérdőjelet függeszt minden elmélet mögé, amivel eddig az ősrobbanást követő időszakot magyaráztuk.

Az univerzum korai szakaszában időbe telt, míg az ősrobbanást követően, tehát 13,8 milliárd évvel ezelőtt a visszamaradt ősi anyagokból kiformálódtak az első galaxisok. Egy nemrégi felfedezés azonban kérdéseket vett fel a galaxisok születésével kapcsolatos idővonal kapcsán. A James Webb Űrteleszkóp (JWST) ugyanis egy rendkívül érett, hatalmas galaxist azonosított, amely a Zhúlóng nevet kapta, és amely már 12,8 milliárd éve létezik – vagyis mindössze egy milliárd évvel az Ősrobbanás után jött létre. Ez a galaxis egy úgynevezett “nagy terv” (grand design) spirálgalaxis, amit magyarul inkább szabályos spirálgalaxisként emlegetnek, amely a spirálgalaxisok leglenyűgözőbb típusa.

A felfedezést Mengyuan Xiao és a Genfi Egyetem kutatói publikálták az arXiv preprint platformon – számol be róla a Science Alert.

“A Zhúlóng azt bizonyítja, hogy az érett galaxisok sokkal korábban megjelentek az univerzumban, mint ahogyan azt korábban gondoltuk, már az Ősrobbanás utáni első milliárd évben”

– írják a kutatók.

Manapság a galaxisok rendkívül változatos formájúak, az amorf lencse alakúaktól a bonyolult spirálgalaxisokig. Az olyan szabályos spirálgalaxisok, mint a Zhúlóng, különösen ritkák a korai univerzumban. Mint azt a Firmamentum írja ezekről a galaxisokról:

“Fő jellemzőjük a két szimmetrikus, egybefüggő és határozott spirálkar. Igen, a legtöbbünkben ez a kép él a tipikus spirál galaxisról, annak ellenére, hogy mindössze csak a 10%-uk ilyen.”

Egészen eddig ilyen galaxisokat alig vagy egyáltalán nem figyeltek meg a 11,5 milliárd évnél régebbi időszakból. A Zhúlóngot a JWST PANORAMIC kutatása során fedezték fel, amely az univerzum első milliárd évének galaxisaira összpontosít. A Zhúlóng hozzávetőleg 62 ezer fényév átmérőjű, méretében és tömegében pedig a Tejútrendszerhez hasonló. Központi fekete lyuka jelenleg inaktívnak tűnik, ami arra utal, hogy a csillagkeletkezés üteme lelassult, évente 20–155 naptömegnyire csökkent.

A Zhúlóng szerkezete alapján ez a galaxis már stabil formát öltött. Mindez azonban kérdéseket vet fel a jelenlegi elméletekkel kapcsolatban, mivel ezek szerint a Tejútrendszerhez hasonló galaxisok akár tízszer gyorsabban is kialakulhattak a korai univerzumban, mint jelenleg.

(Kép: az M51 a közelmúlt univerzumának egyik szabályos spirálgalaxisa mindössze 27 millió fényévre található tőlünk, forrás: ESA/Webb, NASA és CSA, A. Adamo/Stockholmi Egyetem, valamint a FEAST JWST csapat)


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Számos jól felszerelt és változatos programokat kínáló csillagvizsgáló és planetárium várja az érdeklődőket, így nem volt könnyű dolgunk, amikor kiválasztottuk azt a kilenc helyszínt, amit szerintünk mindenkinek érdemes felkeresni.
Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.