Ez lehet az egyik legfurcsább drón, ami valaha készült

2024 / 12 / 07 / Bobák Zsófia
Ez lehet az egyik legfurcsább drón, ami valaha készült
A jármű induláskor nem felszáll, hanem egyenesen a levegőbe ugrik.

Az EPFL Intelligens Rendszerek Laboratóriuma (LIS) a BioRobotikai Laboratóriummal és az Irvingi Kaliforniai Egyetem Neuromechanikai Laboratóriumával együttműködésben elkészítette a drónt, aminél rendhagyóbbat ritkán lehet látni:

a jármű lábakon sétál és felszálláskor egyszerűen a levegőbe ugrik, pont úgy, mint egy madár.

A hasonlóság nem véletlen, a mérnökök ugyanis a varjak és hollók testfelépítéséről és mozgásáról mintázták a jármű működését, hogy különösen hatékonyan tudjon fel-, és leszállásra kevésbé alkalmas terepen is közlekedni. A lábak lehetővé teszik, hogy a drón sétáljon, átlépjen akadályokon, hatékonyan emelkedjen fel a talajról és stabilitását a levegőben is megtartsa. A holló angol neve után RAVEN-re (Robotic Avian-inspired Vehicle for multiple ENvironments) keresztelt gép külsőleg kisrepülőgépre hasonlít, viszont lábai valóban madárhoz illőek, még három-három lábujjat is tartalmaznak a jobb elrugaszkodás elősegítésére.

Ahogy azt a LIS munkatársa, Won Dong Shin elmondta: a repülőgépek fejlesztése is a madarak megfigyelésével kezdődött, ők adták az ihletet a gépek működéséhez és formájához, de az emberek által épített járművek képességei sok szempontból meg sem közelítik az élőlények adottságait, például flexibilitás vagy alkalmazkodóképesség tekintetében. A drónok esetében fontos szempontot jelent a minél könnyebb felszállásra és landolásra alkalmas struktúra, hogy a járművet széles körben lehessen bevetni, akár nehéz terepen is, a lábak pedig ehhez egészen újszerű megoldást kínálnak. Az EPFL gépmadara egyelőre csak egy kis méretű prototípus formájában készült el, de így is 26 centiméter magasra tud felugrani, ez a változat azonban rakomány szállítására vagy hosszú távú utakra még nem alkalmas, csak laboratóriumi kísérletekben használják.

A későbbiekben a kutatók a lábak és szárnyak kapcsolatának és koordinációjának alaposabb feltérképezésén dolgoznak majd, hogy a jövőben szerkezetileg tökéletesíthessék, valamint valódi használatra alkamassá tegyék az eddigi 'legmultimodálisabb' drónt, amit valaha építettek. Az ehhez hasonlóan szokatlan, madárszerű légi jármű ötlete nem most először merül fel a mérnökökben: néhány évvel ezelőtt napvilágot láttak a Phractyl cég Macrobat elnevezésű közlekedési eszközének látványtervei, ami szintén egy lábakon álló járműnek készült - nagy különbség azonban, hogy a Macrobat egy embereket szállító eVTOL lenne, aki egyelőre csak papíron létezik, a valóságban még nem építették meg, bár a Phractyl már dolgozik a prototípuson.

(Fotó: EPFL)

Kerekek helyett a lábain landol a madárról mintázott légitaxi A Macrobatot kifejezetten az afrikai viszonyokat figyelembe véve tervezték, de egyelőre kérdéses, hogy megvalósul-e valaha is.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.