Ez minden idők leglátványosabb félresikerült rakétatesztje? 2024 / 09 / 25 / Bobák Áron

A kínai Deep Blue Aerospace múlt vasárnap első alkalommal hajtott végre tíz kilométeres ugrástesztet a fejlesztés alatt álló Nebula-1 rakétájával, amelynek az volt a célja, hogy a hordozórakéta vertikálisan felszálljon, majd visszaereszkedjen a Földre. A manőver során a hordozórakéta első fokozata tíz kilométeres magasságig emelkedett három saját fejlesztésű Thunder-R hajtómű segítségével, amelyek RP-1 üzemanyaggal és folyékony oxigénnel működnek. A teszt kis híján teljes siker volt, hiszen a Deep Blue szerint a tizenegy kitűzött célból tízet sikeresen abszolváltak, csakhogy a SpaceX Falcon-9-eséhez hasonlóan többször felhasználhatóra tervezett rakétának a visszatérés során gondjai akadtak. A Nebula-1 a visszatéréshez csupán egyet használt a három hajtóműből, ennél azonban közvetlenül a leszállás előtt valamilyen hiba lépett fel, így a rakéta néhány méteres magasságból a Földnek csapódott és felrobbant - ezt a Deep Blue Aerospace rendkívül látványos drónvideón is megörökítette. Ha minden a tervek szerint alakul, a Nebula-1 lehet az első olyan többször felhasználható kínai rakéta, amely képes elérni az alacsony Föld körüli pályát, ahova akár kéttonnányi rakományt is magával tud vinni. Bár ez alig tizede a Falcon-9 kapacitásának, ám a Deep Blue eközben már tervezi a rakéta utódját is, ami várhatóan húsztonnás kapacitással fog rendelkezni, így közvetlen konkurenciát jelenthet a SpaceX-nek.
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Megtalálhatja a Hera az emberek által létrehozott űrbeli krátert vagy nem is létezik?
Megtalálhatja a Hera az emberek által létrehozott űrbeli krátert vagy nem is létezik?
Van kráter a Dimorphos aszteroidán vagy teljesen átalakult a formája, mikor a NASA egy szondát ütköztetett vele? Két év múlva megkaphatjuk a választ a tegnap útnak indult Hera missziónak köszönhetően.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.