A NASA Chandra Röntgenteleszkópjával sikerült azonosítani az okát egy kozmikus balesetnek, ami a Tejútrendszer egyik “csontját” érte. Az ehhez hasonló “csontok”, vagy “kígyók” valójában Galaxismag Szálak, azaz hosszú, vékony struktúrák, amelyek a galaxis közepén helyezkednek el, és főként rádiófrekvencián érzékelhetőek. A rádiósugárzás kiindulóforrásai azok a nagyenergiájú részecskék, amelyek mágneses mező körül áramlanak spirális formában. Egyike ezeknek a struktúráknak furcsa elváltozást mutat a teleszkópos megfigyelések szerint: mintha egy kozmikus csonttörést okozott volna valami, aminek eddig a kilétét nem sikerült felderíteni.
A Chandra adatai alapján a kozmikus balesetet egy neutroncsillag okozta, ami egyenesen belerohant a kígyózó alakzat közepébe, megzavarva a rendszer működését. Ahogy a felvételekből kiderült, a neutroncsillagok egyik sajátos típusa, egy pulzár találkozott össze a hivatalosan a G359.13142-0.20005 jelzésű rendszerrel, amely egyébként a Kígyó elnevezést kapta a NASA-nál. Az ütközés több mint másfél millió km/h-val (lehetséges, hogy 3 millió km/h-val) zajlott le, és a becsapódás deformálta a Kígyó struktúráját, módosítva a mágneses mezőt, és befolyásolva a rádiójeleket. A G359.13 körülbelül 230 fényév hosszúságú, a Földtől 26 ezer fényévre helyezkedik el, és a Tejútrendszer egyik leghosszabb és legfényesebb struktúráját képviseli.
(Fotó: NASA/CXC/Northwestern Univ./F. Yusef-Zadeh et al; Radio: NRF/SARAO/MeerKat; képfeldolgozás: NASA/CXC/SAO/N. Wolk)