A Gibraltári-szoros kedvelt célpontja a drogcsempészeknek – a szoros, amely mindössze 15 km széles, választja el Afrikát Európától, így a szállításra ez a helyszín ideális. Mivel pedig Spanyolország közel helyezkedik el Marokkóhoz, ezért az európai országok közül az előbbi a drogcsempészek kedvelt desztinációja. Marokkó ugyanis a világ egyik legnagyobb kannabisz termelője és emellett szoros kapcsolatban áll több olyan dél-amerikai országgal is, amelyek a kokain legjelentősebb előállítói. A Spanyolországba irányuló csempészet pedig eddig sem volt híján a mindenféle barkácsszerkezeteknek – még 2019-ben írtunk a Narco-tengeralattjáróról, amely egy, a legénység számára életveszélyes eszköz, és a parti őrség kicselezésére szánták.
A drón-technológiával azonban a csempészek is szintet léptek. A spanyol rendőrség ugyanis most egy egész bandát fogott el, akik speciális szerkezeteket építettek csempészeknek a világ minden táján – ezen eszközök közül a legérdekesebb talán az a drón-tengeralattjáró, amelyből a bűnüldöző szervek hármat is lefoglaltak – írja a BBC.
?Desmantelada una organización que fabricaba #drones y #semisumergibles capaces de cruzar el Estrecho con hasta 200 kg de droga
?Hay 8 personas detenidas en #Cádiz, #Málaga y #Barcelona
?1ª vez que se intervienen vehículos que operan bajo el agua sin tripulación a bordo pic.twitter.com/P81cRwjIVx
— Policía Nacional (@policia) July 4, 2022
Mint a rendőrség közleményéből kiderül, a drónokkal akár 200 kg-nyi áru is szállítható, és az eszközöket egy 14 hónapos nyomozás eredményeként foglalták le. Összesen nyolc embert tartóztattak le Cadizban, Malagában és Barcelonában, és a rendőrség úgy véli, hogy ezzel az egész, csempészjárműveket építő bűnbandát ellehetetlenítették. A rendőrség hozzátette azt is, hogy az európai országok csempészeinek dolgozó banda az első, amely tehát ismerten alkalmazott volna drónokat erre a célra.
Az egyik bandatag helikopterpilóta volt, akinek megvan a technikai tudása ilyen szerkezetek elkészítéséhez – a háromból egyébként egy tengeralattjáró készült el teljesen, és a két félkész drónt valószínűleg francia kokaincsempészeknek szánták. A drónokat GPS-navigációs rendszerrel szerelték fel, így a világ bármely pontjáról irányíthatóak akár egy tablettel is. A hatóságok elmondása szerint ezekkel az eszközökkel rengeteg drogot lehetett volna relatíve könnyen keresztülcsempészni a Gibraltári-szoroson.
A hivatalos szervek azt is hozzátették, hogy a banda légi, szárazföldi és tengeri járművek széles választékának építésére szakosodott, amelyeket kifejezetten kábítószer-szállításra használtak volna, és ezeket az eszközöket Dániában, Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban működő bűnszervezeteknek tervezték leszállítani. A nyomozók egyébként 13 különböző típusú járművet találtak, köztük rejtett „duplafenekű” pótkocsikat, amelyek akár 800 kg rakomány szállítására is alkalmasak.
(Kép: Spanyol rendőrség)