Az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) adatai alapján készült új interaktív térkép, a The Future Urban Climates több mint 40 000 hely jövőbeli éghajlatát mutatja be 2080-ban – számol be róla a Science Alert.
Ezt az eszközt Matthew Fitzpatrick, a Marylandi Egyetem munkatársa készítette, és kiderül belőle, hogyan változik majd a helyi éghajlat, ami gyakran a több száz kilométerrel távolabb fekvő területek jelenlegi éghajlatához fog hasonlítani. Például New York City jövőbeli éghajlata a mai észak-mississippi időjárásához lesz hasonló. Alacsony kibocsátású forgatókönyv esetén azonban ezek az eltolódások kevésbé lesznek extrémek és közelebb maradnak a jelenlegihez.
Fitzpatrick szerint az északi félteke városai a mai déli városokhoz hasonló éghajlatot fognak tapasztalni, ami gyakorlatilag az Egyenlítő felé tolja el az éghajlati öveket. Már 2010-re a Föld szárazföldi területének közel 6%-a lett melegebb és szárazabb az 1950-es évekhez képest – a legjelentősebb változásokat Észak-Amerikában, Európában és Óceániában tapasztalták. A térkép bemutatja ezeket a tendenciákat, amelyek 2080-ig is folytatódnak.
Az egyenlítői régiók, ahol a világ népességének 40%-a él, fognak a legkomolyabb kihívásokkal szembenézni. Fitzpatrick arra figyelmeztet, hogy a Földön jelenleg nincs olyan éghajlat, amely megfelelne az olyan helyeken várható jövőbeli körülményeknek, mint Közép-Amerika, Dél-Florida és Észak-Afrika. Ezeken a területeken jelenleg egyébként több mint 3,3 milliárd ember él, és a rendkívüli hőség és páratartalom miatt egyes részek akár lakhatatlanná is válhatnak.
Mi Budapest első kerületének az éghajlatát próbáltuk ki, de ezen a linken bárki kipróbálhatja a saját települését.
Mint kiderült tehát, Budapest I. kerület nyarai várhatóan 6,8°C-kal melegebbek és 13,6%-kal szárazabbak lesznek, míg a telek várhatóan 5,4°C-kal melegebbek és 8,7%-kal nedvesebbek lesznek. A Budapest I. kerület 2080-as klímájához leginkább hasonló éghajlati viszonyok pedig ma Budrióban, Emilia-Romagna, Olaszországban találhatók.
Budrio egyébként Olaszország északi részén helyezkedik el, mint az az alábbi térképen látható, és ez megfelel annak, hogy a délebbi területek jelenlegi klímája érvényesül majd északabbra is.
Fitzpatrick ettől az eszköztől azt reméli, hogy javítani fogja a közvélemény tájékozottságát, és bemutatja, hogy a tudósok miért aggódnak olyan nagyon az éghajlati hatásokkal kapcsolatban.