Ezért nem kell félnie a Google-nek a ChatGPT keresőjétől. Egyelőre

2024 / 11 / 05 / Pőcze Balázs
Ezért nem kell félnie a Google-nek a ChatGPT keresőjétől. Egyelőre
Elindult a ChatGPT keresője, ami valós időben képes információkat felkutatni az interneten. A termék ezzel egyszer a Google hegemóniáját is veszélyeztetheti, ám ehhez még sok időre lesz szüksége.

"Azt akarom, hogy az emberek tudják, hogy mi vettünk rá őket, hogy táncoljanak" - ezt Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója mondta a Google-ről jó másfél évvel ezelőtt. A cégvezető arra utalt, hogy a generatív mesterséges intelligenciák (MI) megjelenésével, meddő erőfeszítések sora után, végre lépéskényszerbe hozhatják a legnagyobb riválisukat, partnerük, az OpenAI segítségével. A Google-t ugyanis a kereső 1998-as elindulása óta szinte semmilyen termék nem tudta megszorongatni. Ám azzal, hogy a szolgáltatás minősége az elmúlt években fokozatosan romlott, az egyre több hirdetés és az egyre félrevezetőbb weboldak hatására, majd megjelent a ChatGPT, ami sokkal természetesebben tud válaszolni a kérdéseinkre, úgy tűnt:

újra izgalmassá válhat a keresők közötti verseny.

Ehhez azonban az kellett, hogy az MI-k ne csak a trenírozásukkor felhasznált adatokból tudják levezetni a válaszaikat, hanem, hogy elérjék valós időben az internetes forrásokat. Hiszen ha egy nagy nyelvi modell (LLM) erre nem képes, akkor a "milyen idő van most Pakson?" kérdésre vagy hallucinál egy választ, azaz magabiztosan hazudik, vagy előássa az utolsó, általa ismert ilyen információt, és jelzi, hogy az elavult lehet, esetleg csak simán elnézést kér, hogy ez neki nem fog menni. Tehát ezek a lélegzetelállító, természetesen kommunikáló szoftverek sokáig arra sem voltak alkalmasak, hogy megmondják, ki éppen a brit uralkodó, vagy mennyi lett a hétvégi Real Madrid - Barcelona meccs végeredménye. Utóbbi kérdésre a ChatGPT ingyenes változata még mindig a tavaly októberi, 2:1-es Madrid-győzelmet emlegeti fel, anélkül, hogy jelezné, hogy azóta többször is találkozott már a két csapat - hiszen fogalma sincs róla. A fizetős változat azonban, ahogyan azt az Ars Technica megírta, néhány napja már sokkal naprakészebb: a ChatGPT with Search, azaz a keresővel rendelkező ChatGPT ugyanis egy meg nem nevezett keresőmotort, feltehetőleg a Microsoft Bingjét hívja segítségül ilyen helyzetekben.

Már Magyarországon is elérhető a ChatGPT új módja, ami szinte úgy beszélget velünk, mint egy valódi ember A Speciális Hang móddal a chatbot nem csak emberszerűbben kommunikál, mint eddig, de a szövegértése is javult és akár félbe is szakíthatjuk mondat közben.

Ráadásul a programot fejlesztő OpenAI-nál ügyeltek rá, hogy ne csak válaszoljanak, hanem még a forrásokat is megjelöljék. Ez azért különösen fontos, mert ha ezek a chatbotok csak a kész választ közölnék, akkor egyrészt nem tudnánk leellenőrizni, amit írnak, másrészt az információt publikáló lap, portál nem keresne egy fillért sem, vagyis egy idő után be kéne, hogy zárjon. És akkor nem lenne mi alapján felelnie az MI-nek. A Perplexity nevű szoftver pont ezért áll folyamatosan támadások kereszttüzében, igaz, az OpenAI is el kell majd, hogy magyarázza, hogy a nagy kiadókkal kötött megállapodásai hogyan befolyásolják a válaszaikat.

Ugyanakkor már az is látszik, hogy a ChatGPT nem egyik pillanatról a másikra fogja letaszítani a trónjáról a Google-t: ahogyan azt Maxwell Zeff, a TechCrunch újságírója megállapította, észre sem vesszük, hogy mennyi olyan, apró-cseprő dologra használjuk a keresőnket, amiben egyelőre ügyetlenek az MI-k. Merthogy a nagy nyelvi modelleknek minél hosszabban teszünk fel egy kérdést, annál biztosabbak lesznek a válaszukban. A jelenlegi keresők nem tudnak azzal mit kezdeni, hogy "merre kiránduljak a várandós barátnőmmel, úgy, hogy közben mindig legyen a közelünkben egy kórház, ahol van szülészet", ám az MI-k jók abban, hogy a kérdésünk összes fontos paraméterét kezeljék, majd linkek helyett mondatokba foglalt, emberien hangzó válaszokat adjanak. Ugyanakkor a Google-től gyakran csak annyit kérdezünk, hogy "fradi eredmény", "őszi szünet 2024" vagy "lakás eladás illeték", és a szoftver máris pontosan tudja, hogy hova irányítson minket, miközben az MI-k nehezebben fejtik meg a szándékainkat. A ChatGPT-nek, ha annyit írunk, hogy "nápolyi pizza", lehet, hogy éttermek helyett az étel történetével próbálja csillapítani az éhségünket.

Mindezt persze a Google-nél tudják a legjobban, nem csoda, hogy már hónapokkal ezelőtt beleolvasztották az MI-adta válaszokat a keresőjükbe - több-kevesebb sikerrel és néhány kellemetlen hibával. A következő hónapok, évek kérdése az lesz, hogy a jól ismert Google-től kérdezünk-e majd egyre többféleképpen, vagy hogy a ChatGPT-nek fogjuk-e feltenni azokat a kérdéseket, amikre eddig a Google-től vártuk a választ.

(Borítókép: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Öt fantasztikus funkció, amire használhatjuk a ChatGPT új hangos módját Ahogy korábban írtunk róla, a ChatGPT Speciális Hang módja immár Magyarországon is elérhető, így rá is vetettük magunkat a chatbotra, hogy megnézzük, hol vannak a mesterséges intelligencia határai. Nem nagyon találtuk meg őket.


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.