Ezzel az eszközzel teljes fantom vadászgép flottákat lehet létrehozni

2024 / 10 / 19 / Felkai Ádám
Ezzel az eszközzel teljes fantom vadászgép flottákat lehet létrehozni
A nagyon nem távoli jövő konfliktusában a védelmi erők olyan gépeket és rakétákat érzékelnek, amelyek nincsenek is jelen – közben a tényleges eszközök minimális veszteségek mellett juthatnak el a céljukig. A BriteStorm rendszer már túl van az első repülési teszteken.

A Leonardo UK bemutatta a BriteStorm elektronikus hadviselési rendszert, amelynek a célja, hogy támogassa a légierőt az ellenséges légtérbe való behatolásban. Az érdkesség azonban a hogyanban rejlik – tehát, hogy az eszköz miként éri el az előbbi célt. Lényegében ugyanis egy trükkel: olyan fantomrepülőgépekből és rakétákból álló alakzatokat hoz létre, amelyek félrevezetik és megzavarják az ellenség radarrendszereit – írja a New Atlas.

Képzeljünk el egy fegyveres konfliktust a jövőben: az Integrált Légvédelmi Rendszer (IADS) üzemeltetői hatalmas ellenséges erőt észlelnek. A radarérzékelők megpróbálnak adatokat gyűjteni, de hirtelen a rendszer túlterheltté válik. Egyes radarok szektorai zavarás alá kerülnek, míg mások hamis jeleket mutatnak. A káoszban a védelmi hálózat előtt úgy tűnik, mintha vadász- és bombázószázadok közelednének, rakétazápor kíséretében, amelyek kulcsfontosságú célpontok felé tartanak. Az IADS nem tehet mást: légvédelmi rakétákat indít az észlelt behatolók elfogására, de néhány rakéta célt téveszt, míg mások olyan célpontokat üldöznek, amelyek valójában nem is léteznek. A zűrzavartól megbénult védekező erők kiszolgáltatottá válnak, miközben a valódi támadó repülőgépek minimális veszteséggel haladnak tovább a céljuk felé.

A fenti forgatókönyv a BriteStorm, a Leonardo által fejlesztett digitális zavaró és megtévesztő rendszer hatékonyságát hivatott bemutatni – az eszköz egyébként annyira nem a távoli jövő zenéje, hogy a Royal Air Force Rapid Capabilities Hivatala (RAF RCO) már repülési teszteket is végzett vele. A rendszert most pedig az Egyesült Államok Hadserege Szövetségének Washington D.C.-ben rendezett éves találkozóján mutatták be, ahol az egyöntetű vélemény az volt, hogy ez egy jelentős előrelépés a légvédelmi rendszerek és az azok elleni védekezés terén zajló technológiai versenyben.

A BriteStorm platformfüggetlen, ami azt jelenti, hogy különböző repülőgépeken, drónokon és rakétákon egyaránt alkalmazható. A fejlett digitális rádiófrekvenciás memória (DRFM) technológia révén képes elemezni az elektronikus hadviselés adott környezetét, észlelni a fenyegetéseket, és kiválasztani a legmegfelelőbb ellenintézkedéseket. Ezek az intézkedések a zavaró jelek kibocsátásától a hamis radarvisszaverődések létrehozásáig terjedhetnek, amelyek tehát a ténylegesen jelenlévőnél jóval komolyabb erők jelenlétét szimulálják.

A mindössze 2,5 kg tömegű BriteStorm azonban a fentieknek megfelelően nem csak könnyedén szerelhető fel a legkülönbözőbb platformokra, de testre is szabható az adott küldetés speciális igényeinek megfelelően. Mint azt Mark Randall, az elektronikus hadviselési kampány vezetője nyilatkozta:

“A BriteStorm rendszerrel felszerelt platformok előre telepíthetők, hogy zavart keltsenek, így az ellenséges integrált légvédelmi rendszerek (IADS) képtelenek lesznek észlelni, nyomon követni és támadni a baráti eszközöket. Mivel a hasonló képességekkel rendelkező ellenséges IADS rendszerek folyamatosan fejlődnek, kulcsfontosságú, hogy a baráti erők a BriteStorm használatával biztosítsák a védelmüket.”

(Kép: Leonardo UK)


Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat
Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat
Úgy tűnik, hogy a robotforradalom elkezdődött, de az egész esemény valójában egy teszt volt.
Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
Instant üzleti nyelvvizsga vagy bábeli zűrzavar: jövőre érkezik az automata szinkrontolmácsolás a Teams-be
De nem csak ezzel tenné hatékonyabbá az online megbeszéléseket a Microsoft.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.