A Komatsu a japán kormány Stardust Programjának (Strategic Program for Accelerating Research, Development and Utilization of Space Technology) célkitűzéseinek megfelelően azon dolgozik, hogy kifejlessze a Holdon is működőképes technológiákat, amelyek a jövőben segítenek a holdi városok létrehozásában. A cég 2021-ben kezdte meg az úgynevezett 'digitális iker' készítését, amivel digitálisan tudják megalkotni a holdi körülményeket, és ebben a kibertérben próbálják ki a munkagépek lehetséges működését a szimulált égitesten. A Komatsu szerint erre a megoldásra mindenképpen szükség van ahhoz, hogy a Holdon üzemelni képes rendszert készíthessenek, mivel, értelemszerűen, a helyszíni próbákra nincs lehetőség.
A munkagépek a cég víziója szerint részben távoli irányítással működnek majd: a földi irányítóközpont jelöli ki számukra az építési helyszíneket, de a közlekedés és munkálatok során már önálló tevékenységre is képesek lesznek. A gépek egymással szorosan együttműködve húzzák majd fel a holdi telepeket, az energiát pedig a központi töltőállomásról szerzik be, vagy szükség esetén egymástól is vezeték nélküli töltés által. Az egyik legfontosabb kérdés persze az, hogy a földitől teljesen eltérő körülmények között hogyan tudnak majd anyagot mozgatni, ásni és közeledni a nagy tömegű munkagépek, hiszen a Holdat a hagyományos kerekeket gyorsan kikezdő regolit borítja, a gravitáció csak hatoda a földinek, a napi hőingadozás pedig rendkívül nagy.
Ezek a faktorok szerepet fognak játszani a gépek anyagának és struktúrájának kialakításában, de erről egyelőre nem sok részletet közölt a Komatsu, azt viszont elárulták, hogy a számítások szerint a legjobb megoldást az alacsony gravitációs környezetben a munkagépek stabilitásának megtartásához a hernyótalpas struktúra jelenti.
(Fotó: Komatsu)
A NASA megmutatta, hogyan képzelik el a holdra szállást Főszerepben a Starshippel.