Az Artemis-program harmadik missziója a legfrissebb ütemterv szerint 2026. szeptemberében indul útnak, hogy több mint 50 év után ismét embert juttasson a Holdra. Hogy kik lesznek a szerencsés kiválasztottak, azt jelenleg még nem lehet tudni, az viszont már biztos, hogy az Apollo-missziókkal ellentétben az Artemis űrhajósai a Hold déli sarkánál fognak földet érni és egy hetet fognak eltölteni a felszínen.
A négyfős legénység a NASA által kifejlesztett Space Launch System rakétával, egy Orion űrkapszula fedélzetén hagyja majd el a Földet, és néhány nappal később állnak pályára a Hold körül, ahonnan a két kiválasztott megkezdheti a leszállást. Bár a korábbi tervek szerint az misszió a Hold körül keringő Lunar Gateway űrállomásról indult volna tovább a felszínre, ez 2026-ra már biztosan nem készül el, így az Orion űrkapszula közvetlenül fog rákapcsolódni a Starship a holdra szálláshoz kifejlesztett változatához, ami már az Artemis-3 előtt elindul a Holdhoz.
A SpaceX űrhajója a Földről legénység nélkül indul útnak, és az első feladata az lesz, hogy Föld körüli pályán feltöltse az üzemanyagtartályait a SpaceX által korábban pályára állított üzemanyagszállító Starshipek segítségével. Ez a manőver - amit a SpaceX a tervek szerint jövő márciusban kezd el élesben tesztelni - lehetővé teszi, hogy a Starship jóval kevesebb üzemanyaggal induljon el a Földről, így sokkal több rakományt tud majd magával vinni.
Az Artemis-3 tagjai a földet érés után egy lifttel tudnak majd leereszkedni a Starshipről a Hold felszínére, ahol a tervek szerint négy űrsétát is tesznek majd. Ehhez az Axiom Space által kifejlesztett vadiúj űrruhákat fogják használni, amelyek sokkal nagyobb mozgási szabadságot biztosítanak az űrhajósoknak, mint az Apollo-program szkafanderei.
Az asztronauták számos tudományos kutatást fognak elvégezni a Hold felszínén, többek között mintákat gyűjtenek a Holdon található vízjégből, amely az égitesten való tartós folyamatos emberi jelenlét egyik legfontosabb kulcsa. Bár az "űrlakóbusz" az Artemis-3 misszióra még szintén nem fog rendelkezésre állni, az űrhajósok egy nem nyomás alá helyezett holdautót azért kapnak, így jelentős, akár több tíz kilométeres távolságra is eljuthatnak majd a Holdon.
(Illusztráció: SpaceX)