Felfedezték, hogy egy anyag az emberi agyhoz hasonlóan tanul

2022 / 08 / 24 / Bobák Zsófia
Felfedezték, hogy egy anyag az emberi agyhoz hasonlóan tanul
Az anyag strukturális memóriával rendelkezik és a "viselkedése" a korábban rá ható stimulációktól függően módosul.

A félvezetők alkalmazási területein hasznos újdonságot jelenthet az a felfedezés, amit a svájci EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) kutatói tettek egy vizsgálat során: a mérnökök kísérleti eredményei szerint a vanádium-dioxid olyan memóriával rendelkezik, ami akár órákig vagy napokig "éles" marad és meghatározza az anyag viselkedését.

A félvezető iparban használatos vanádium-dioxid előnyös tulajdonságaira már korábban fény derült: a kutatások során bebizonyosodott, hogy a vanádiumnak ezt a módosulatát jól lehet alkalmazni memóriaeszközökben, különböző bevonatokban, vagy akár a legújabb felhasználási területen neuromorfikus, vagyis az emberi agy idegsejtjeit szimuláló chipekben is. A VO2 alacsonyabb hőmérsékleten szigetelő funkciót tölt be, a hőmérséklet emelkedésével azonban fázist vált és fémként, azaz elektromos vezetőként kezd el viselkedni. A módosulást előidéző kritikus hőmérséklet 68 Celsius-fok környékén található, ekkor a kristályszerkezetben bekövetkező változás az anyag elektromos és optikai jellemzőit is átalakítja.

Mivel a vanádium-dioxid esetében a fázisváltás viszonylag gyorsan következik be, méghozzá úgy, hogy a szigetelő fázisba is vissza tud térni az oxid, ezért a memóriaeszközök összetevőjeként való alkalmazásának lehetősége már régen felmerült, bár korábbi kísérletekben sokszor a fémekkel való dópolás ("szennyezőanyagokkal" való vegyítés) módszerét is vizsgálták, amivel az állapot módosításához szükséges hőmérsékleti tartományt próbálták kontrollálni.

A vanádium-dioxid különleges viselkedésének egyik legérdekesebb aspektusát azonban csak most fedezték fel a kutatók: az EPFL mérnökének, Samizadeh Nikoonak kísérletéből nem csak az anyag állapotváltásának gyorsaságát, hanem az oxid emlékezésre való képességét is sikerült feltérképezni. A kutató eredetileg a VO2 szigetelő-vezető átmenetének jellemzőit tanulmányozta elektromos áram alkalmazásával, mikor észrevette, hogy a módosulást a korábban előidézett fázisváltások befolyásolják. A sokszáz mérési eredmény alapján kiderült, hogy az átmeneti idő hossza összefüggésben áll a korábbi stimulációkkal, amelyekre az anyag emlékezett.

"A VO2 úgy tűnt, hogy emlékszik az első fázisátmenetre és várta a másodikat."

- mondta Elison Matioli, a kísérlet résztvevője - "Nem számítottunk rá, hogy látjuk majd ezt a fajta memóriahatast - ennek semmi köze az elektromos állapothoz, hanem inkább az anyag fizikai szerkezetével áll összefüggésben. Ez egy új felfedezés: semmilyen más anyag nem viselkedik így."

A detektált emlékezőképesség szokatlan és egyedülálló jellege tehát nem maga a memória jelenléte, hanem az, hogy ez az anyag elválaszthatatlan, belső tulajdonsága, ami állandó jelleggel működik és ezért hatékony megoldást jelenthet a memóriaeszközökben való alkalmazásban. A hatás a kutatók mérései szerint legalább három órán keresztül fennáll, de elmondásuk szerint, lehetséges, hogy sokkal hosszabb ideig, akár napokig is működik, a néhány órás időtartamot csak a mostani kísérlet határai szabták meg.

Az EPFL beszámolója szerint a vanádium-dioxid viselkedése és az emberi agy memória funkciója között is párhuzam vonható, mivel a fázisváltás ahhoz hasonlóan működik, ahogy a neuronok aktivizálódnak, miközben információt adnak át vagy fogadnak. Az eredmények a félvezető iparban vezethetnek új megoldásokhoz, mivel a energiahatékonyság és a fázisváltások gyorsasága szempontjából a vanádium-dioxid a hagyományos fém-oxid félvezetőknél sokkal optimálisabban alkalmazható. Emellett az emberi idegsejteket utánzó neuromorfikus chipeknek is hasznos kiegészítője lehet, az emberi agy neuronjainak működéséhez hasonló viselkedése miatt.

(Fotó: POWERlab/EPFL, Wikimedia Commons/Ding-Shyue Yang, Peter Baum, Ahmed H. Zewail, Getty Images/Just_Super)

Egy forradalmian új anyag vezeti az áramot, de a hőt nem Kutatók nemrég olyan fémet azonosítottak, amely hővezetés nélkül vezeti az áramot, ami ellentmond az elektromos vezetők fizikájával kapcsolatos jelenlegi ismereteinknek.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.