Felfújható felhőkarcolókkal érnék el a fenntarthatóságot

2023 / 05 / 26 / Felkai Ádám
Felfújható felhőkarcolókkal érnék el a fenntarthatóságot
A Zumo építészeti iroda ezekben a különös épületekben látja a fenntarthatóságon alapuló jövőt.

A felfújható felhőkarcoló a jövő? A Zumo építészeti iroda szerint igen, és olyan képeket publikáltak, amelyeket a mesterséges intelligencia alkotott, és amelyek ezeket a “lufi-felhőkarcolókat” ábrázolják az olyan nagyvárosokban, mint New York, London, Tokió és Dubai. Annyi szépséghibája azért van a dolognak, hogy arról már nem nagyon beszél a cég, hogy a felfújható épületek mitől/hogyan lesznek fenntarthatóak, illetve hogy egyáltalán mi szükség van rájuk. A hírt közlő Interesting Engineering szerint elképzelhető, hogy az épületek olyan anyagból készülnek, amelyek könnyen szétszedhetőek, és felépíthetőek máshol. A képek ellenben tényleg érdekesek, és ezeket az IE szerint a Midjourney hozta létre.

A felfújható felhőkarcolók olyan jövőt képviselnek, ahol az épületek nagy magasságokat érhetnek el anélkül, hogy káros szénlábnyomot okoznának: a hangsúly éppúgy a környezetbarát konstrukción van, mint azok lenyűgöző magasságán. Mindezzel és IE előbb említett feltevésével együtt is kicsit nehéz belátni a dolog célját, hiszen a klímaváltozás fő mozgatórugója eddig sem az volt, hogy nem tudtuk kedvünkre pakolgatni a felhőkarcolókat a világban.

Az IE cikke egyébként párhuzamot von a felfújható felhőkarcolók és a Shanghai Tower között – ez utóbbi egy 2015-ben elkészült toronyház, ami a világ második legmagasabb épülete, és elérte a legjobb energetikai besorolást, a LEED Platinum minősítést. Mérete ellenére ugyanis a torony innovatív tervezésének és technológiájának köszönhetően minimálisra csökkenti a környezet terhelését. Egyedülálló formája pedig lehetővé teszi, hogy hatékonyan ellenálljon a szélterhelésnek, ami jelentős acél-megtakarítást eredményezett az építés során. Ezenkívül a Shanghai Tower nagymértékben támaszkodik a tiszta és megújuló energiaforrásokra, így hatékonyan csökkenti energiafogyasztását és kibocsátását. Mindez pedig különösen fontos Kínában, ahol a környezetszennyezés és az energiafogyasztás régóta aggodalomra ad okot.

Hogy a Zumo projektje egy ilyen siker lesz-e vagy nagyon gyorsan kidurran, mint egy lufi, az a közeljövőben remélhetőleg kiderül.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.