Az 1,45 milliárd euróból épülő távcső az Európai Déli Obszervatórium (ESO) legnagyobb szabású projektje, amely elkészültekor a legnagyobb tükrös távcső lesz a világon. A chilei Atacama-sivatagban található Cerro Amazones hegységben, 3046 méteres tengerszint feletti magasságban épülő teleszkóp a látható és az infravörös közeli fénytartományban fogja kémlelni az eget, lehetővé téve a földszerű exobolygók atmoszférájának és az univerzum tágulásának a minden eddiginél pontosabb tanulmányozását - írja a Space.com.
A távcsőt összesen öt tükörrel szerelik fely amelyek közül a legnagyobb tükör 39 méter átmérőjű lesz és közel 200 tonnát nyom. Ahogy az ESO frissen közzétett fotóin látható, az ezt a tükröt tartó szerkezet már nagyrészt elkészült - ennek amúgy nem csak az lesz a funkciója, hogy megtartsa a hatalmas súlyt, de többek között a rezgéseket, széllökéseket és a hőmérséklet-ingadozást is kiegyensúlyozza. A távcső 4,25 méteres másodlagos tükre 2025-re, a 3,75 méteres harmadlagos tükör pedig 2027-re készül el, így a tervek szerint a teleszkóp 2028-ra lehet üzemképes. Az összesen több mint 978 négyzetméternyi tükörfelület 100 milliószor annyi fényt tud majd összegyűjteni, mint az emberi szem és nagyjából hússzor annyit, mint a Very Large Telescope rendszer egyes egységei.
Az Extremely Large Telescope építését az ESO élőben is közvetíti a weboldalán, ebből talán méginkább átjön, mennyire hatalmas szerkezetről van szó.
(Fotó: ESO/G. Vecchia)