Félnünk kell a mesterséges intelligenciától?

2023 / 05 / 25 / Támogatott Tartalom
Félnünk kell a mesterséges intelligenciától?
A mesterséges intelligencia rendszerekre alapozott gépek egyre több emberi munkakörben tudnak jól teljesíteni - vajon hogyan lehet szabályozni a rendszert, hogy ne egy disztópikus világba vezessen? Erről és még sok más kérdésről Csepeli György szociológus beszél a Bosch Rexroth podcastjában.

Raymond Kurzweil amerikai feltaláló és jövőkutató több publikációjában és előadásban is felfestette egy nem feltétlenül megnyugtató jövő képét: egy olyan jövőjét, amelyben a technológiai szingularitást elérve és túllépve a gépek az emberi vagy emberfeletti intelligenciájuk felhasználásával, az emberekkel szoros együttműködésben végzik tevékenységeiket és a mindennapok elválaszthatatlan részét képezik majd. Ennek a kornak meglesznek a maga előnyei, például a nanobotok alkalmazásával lehetővé válik a humán test biológiai korlátainak kibővítése és az élethossz jelentős növelése, de egyúttal veszélyeket is tartogathat az emberi irányítás alól kikerülő és már a tervezőik számára is érthetetlenül működő rendszerek komplexitása miatt.

A szakértők a szingularitás bekövetkeztét jellemzően az évszázad közepe előtti időpontra vizionálták: Vernor Vinge amerikai matematikus valamikor 2005 és 2030 közé, Ray Kurzweil 2005-ös könyvében 2045-re jósolta az eseményt. Ha egyelőre nem is járunk még az öntudatra ébredő MI megszületésének közelében, de az elmúlt idők történései alapján (elég, ha a Google mérnökének a LaMDA nyelvi modellről tett kijelentését vagy a Bing chatbotjának váratlan viselkedését idézzük fel) feltételezhető, hogy a rendszerek tényleg egy új szintre léptek és egyre jobban hasonlítanak a jövőkutatók által elképzelt 'entitásokhoz'.


Csepeli György

A nyelvi modellek esetében különösen fontos kérdést jelenthet, hogy magát az emberi nyelvet, ami "minket igazán emberré tesz", hogyan használják - mondja Csepeli György szociológus, aki szerint ha most hagyjuk, hogy egy általunk létrehozott eszköz elragadja az életünknek ezt a meghatározó részét és olyan szövegeket gyártson a mondatainkból, amiről már mi magunk sem tudjuk eldönteni, hogy ember alkotta-e, akkor akár az emberségünk elvesztését is kockáztathatjuk.

A technológiai szuperuralom a szemünk előtt bontakozik ki és az új, intelligens rendszerek már át is tudnak tőlünk venni funkciókat, sőt, kontrollálni is tudnak bennünket.

A megoldást az ember-gép együttélés működőképességének biztosítására azonban nem a technológiától való félelem vagy a negatív következményekbe való beletörődés jelenti, hanem a társadalmi összefogás - például egy digitális konzultáció, ahol meg lehet vitatni a kérdést és cselekvési tervet lehet készíteni. A mesterséges intelligencia rendszerek ugyanis számtalan jó dolgot is hozhatnak a világba, csak fel kell készülni a velük való együttműködésre.

A mesterséges intelligencia fejlődéséről, a klímaváltozás következményeiről, a vallások változó szerepéről, az alapjövedelem paradigmaváltó jellegéről és mindezeknek a társadalomra gyakorolt hatásáról a RE:FACT podcastban beszélt Csepeli György.

A kéthetenként új résszel jelentkező RE:FACT bemutatja a jövőnket aktívan formáló legizgalmasabb embereket, cégeket és technológiai újításokat az ipar, a számítástechnika, és úgy általában a mindennapi élet színterein. A házigazda: Juhász Bálint. A korábbi epizódokat itt találod.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a RE:FACT Podcast.

(Fotó: Maksim Tkachenko/Maksim Tkachenko/Getty Images)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.