Európa leghosszabb hídja is áldozatul esett a háborúnak

2022 / 10 / 09 / Bobák Áron
Európa leghosszabb hídja is áldozatul esett a háborúnak
A Krím-félszigetet Oroszországgal összekötő hidat szombat reggel érte bombatámadás, aminek során az útpálya egy része a tengerbe szakadt. A 19 kilométer hosszú híd stratégiai szempontból kulcsfontosságú Oroszország számára, de a támadás szimbolikusan is komoly jelentőséggel bír.

A háborús stratégiának mindig is fontos részét képezte a hidak felrobbantása, hiszen ez a legkézenfekvőbb módszer arra, hogy lelassítsák az ellenséges csapatok előrenyomulását vagy elvágják őket az utánpótlástól. Az ilyen akciók a februárban kitört ukrajnai háborút is a kezdetek óta végigkísérik mindkét oldalról, ám horderejükben ezek az események meg sem közelítették azt, ami szombat hajnalban a Krímben történt: október 8-án, helyi idő szerint hat óra után néhány perccel hatalmas robbanás rázta meg a félszigetet Oroszországgal összekötő hidat, amelynek következtében a híd egyik útpályája a tengerbe szakad, és más jelentős károk is keletkeztek az építményben.

A Krími híd (avagy gyakran használt, nem hivatalos nevén a Kercsi-szorosi híd) stratégiai szempontból rendkívüli fontossággal bír Oroszország számára, hiszen ez az egyetlen szárazföldi út, ami összeköti az országot a 2014-ben annektált félszigettel. A hídban keletkezett károk szakértők szerint komoly problémákat okozhatnak Oroszországnak a déli fronton, ahol az ukrán csapatok az utóbbi időben egyre hevesebb ellentámadásokat hajtanak végre.

A 19 kilométeres hosszával Európa leghosszabb hídjának számító Krími hidat egy ilyen grandiózus projekthez képest szinte pillanatok alatt építették fel. Az előkészítő munkálatok - amelynek során több száz bombát kellett hatástalanítani és több második világháborús repülőroncsot is ki kellett emelni - 2015 májusában kezdődtek meg, kereken három évvel később pedig már maga Vlagyimir Putyin adhatta át a híd kétszer két sávos közúti részét, amit nagyjából egy évre rá követett a két sínt tartalmazó vasúti pálya. Az építkezés összköltsége meghaladta az 1500 milliárd forintot, ami szintén kiemelkedő összegnek számít a hasonló hosszúságú hidakhoz képest.

Az orosz Nemzeti Terrorellenes Bizottság szerint a hídon egy robbanóanyaggal megpakolt teherautó robbant fel, amely lángba borította a vele párhuzamosan haladó vonaton szállított üzemanyagtartályokat is. Az incidensben orosz források szerint hárman vesztették életüket, köztük a teherautó sofőrje is. Bár Ukrajna hivatalosan nem vállalta magára a támadást, ám a The New York Timesnak egy névtelenül nyilatkozó ukrán tisztviselő megerősítette, hogy a robbantást az ukrán titkosszolgálat hajtotta vége.

Hogy a hídban pontosan milyen károk keletkeztek, egyelőre nem lehet tudni, az mindenesetre a helyszínen készült fotókon és videókon is jól látható, hogy az egyik irányba tartó útpálya leszakadt és a vasúti hídban is komolyabb károk keletkeztek. A híd ennek ellenére nem vált teljesen használhatatlanná, erre utal legalábbis, hogy az orosz állami TASS hírügynökség szerint a hídon szombat este már egy 15 kocsiból álló vasúti szerelvény haladt át. Szergej Akszjonov, a megszállt területek vezetője eközben Telegramon arról tájékoztatott, hogy a híd épségben maradt részén az autóforgalom is újraindult, igaz, a tehergépjárműveknek egyelőre komppal kell közlekedniük.

A hídban keletkezett károk stratégiai szempontból jelentős problémát okozhatnak Oroszországnak, akik egyre komolyabb ukrán ellentámadásokkal néznek szembe a déli hadszíntéren. A The New York Times szakértőkre hivatkozva azt írja, hogy a híd nélkül az oroszok rendkívül nehezen tudnák biztosítani az üzemanyag, lőszer és ellátmány utánpótlását a csapataik számára Herszon és Zaporizzsja régiókban, amelyeket Oroszország szeptember 30-án annektált. Az Orosz Védelmi Minisztérium igyekezett eloszlatni ezeket az aggályokat, a szombaton kora délután kiadott közleményükben leszögezték, hogy a hidat ért támadás ellenére a Krím környékén harcoló csapataik minden szükséges utánpótlást megkapnak a meglévő szárazföldi és vízi folyosókon keresztül.

Az események kapcsán többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a stratégiai jelentőségén kívül a híd felrobbantása szimbolikus jelentőséggel is bír: az ukránok a megépítése óta az orosz agresszió jelképének tekintették a Krími hidat, amely az elmúlt években jelentősen korlátozta az országot abban, hogy a tengeren keresztül lássa el nyersanyagokkal az Azovi-tenger partján fekvő nagyvárosokat. Vlagyimir Putyin számára ugyanakkor a híd megépítése rendkívüli jelentőséggel bírt, olyannyira, hogy a 2018-as avató ünnepségen ő maga is beült egy teherautó volánja mögé, hogy személyesen hajtson keresztül a frissen felépült hídon. A támadás az orosz propagandát is kellemetlen helyzetbe hozta, amely mindeddig azt hirdette, hogy a Krími hidat egyszerűen lehetetlen lenne megtámadni, hiszen azt húsz különböző módszerrel védik - többek között ilyen feladatra betanított delfinekkel is.

Delfinek védik az orosz hadihajókat Műholdfelvételek alapján úgy tűnik, hogy az orosz haditengerészet delfineket is csatasorba állított a hadiflottája szevasztopoli kikötőjének védelmére.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.