Felrúgta a kozmikus rendet egy óriási csoport csillag a Tejútrendszerben

2025 / 05 / 02 / Bobák Zsófia
Felrúgta a kozmikus rendet egy óriási csoport csillag a Tejútrendszerben
Az ezer csillagot számláló csapat látszólag nagyon sietősen hagyta el otthonát.

Csillagászok az Európai Űrügynökség Gaia űrszondájának adataira alapozva felfedeztek egy csillagcsoportot, ami nagyon különösen viselkedik: “kétségbeesett sietséggel hagyják el otthonukat” az ESA megfogalmazása szerint, azaz a szokásostól eltérő módon és gyorsasággal távolodnak attól a helytől, ahol megszülettek annak idején.

A csillagcsaládot a kutatók Ophionnak nevezték el, és a megfigyelések szerint csupa fiatal, tehát 20 millió év alatti égitestből áll, amelyek a Skorpió-Kentaur csillaghalmaztól keletre helyezkednek el. A csillagkeletkezési területről azonban a szokottnál sokkal hamarabb elkezdtek elvándorolni, és mire a csillagászok megtalálták őket, az Ophion már lényegében teljesen felbomlott, és elhanyagolható “kinematikus koherenciát” lehetett csak észlelni a csoport mozgásában.

“A Tejútrendszer csillagai általában családokban formálódnak, az egymáshoz hasonló csillagok nagyjából ugyanazon a helyen és ugyanabban az időben kelnek életre.

Ezek a csillagok később elindulnak a szélesebb galaxis felé, amikor készen állnak rá, hogy elhagyják a fészket. Míg a kisebb csapatok teljesen feloszlanak, a jelentősebb nagyságú családokból származó testvérek általában együtt mozognak, és nagyrészt együtt utaznak.” - magyarázza az ESA a jelenséget. Az Ophion család azonban teljesen más, mint a többi: a hozzá tartozó csillagok látszólag véletlenszerű, koordinálatlan módon kezdtek átvágni a galaxison, méghozzá a szokottnál sokkal hamarabb, megszegve a szabályokat, vagyis azt a kozmikus rendet, amit eddig többé-kevésbé alapvetőnek tartottak a csillagászok az eddigi megfigyelések tanulságai alapján.

Ez a viselkedés távol áll attól, amit egy ekkora nagyságú csillagcsoporttól várnának a kutatók

- mondta el Dylan Huson, a tanulmány vezető szerzője, az Ophion ezért semmilyen más csillagcsaládhoz nem hasonlítható, amit korábban láttak.

A kérdés már csak az, hogy mi okozhatta a váratlan, tömeges elvándorlást. A csillagászok egyelőre nem biztosak a válaszban, vagyis a rejtély még megoldásra vár, de már felvázoltak néhány teóriát, ami bemutatja, mi is állhat a jelenség háttérben. Egy elmélet szerint az Ophiont a szomszédságában lévő, szintén hatalmas csillagcsaládok befolyásolták, a velük való interakció vezetett a rendhagyó csillagmozgáshoz. Egy másik koncepció szerint viszont egy, a közelben történt szupernóva-robbanás lehetett a “bűnös”, amelynek hatása kisöpörte az anyag egy részét az Ophion területéről. A pontos válasz egyelőre még várat magára, de annyi biztos, hogy a Gaia adatai bőséges alapot adnak a Tejútrendszer és az univerzum feltérképezésére, és annak ellenére, hogy a szonda márciusában befejezte küldetését, a kutatók még évekig/évtizedekig vizsgálhatják az eget a begyűjtött adatok segítségével - akár az Ophionhoz hasonló, váratlan és rendhagyó jelenségek garmadáját felderítve.

(Fotó: ESA/Gaia/DPAC, Mikkehouse/Pixabay)

Újraírták a Tejútrendszer történetét Nem először történt ilyen és lehetséges, hogy további elemzések után tovább tisztul a kép a galaxis múltját illetően.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.