Félünk a klímakonzultáció eredményétől

2019 / 11 / 25 / Pőcze Balázs
Félünk a klímakonzultáció eredményétől
És nem azért, hogy vajon hajlandó-e a többség változtatni az életmódján.

Amint azt a Rakéta is megírta, a kormány épp megkérdezett minket arról, hogy mit kezdjünk a klímaváltozással. A probléma csak annyi, hogy a véleményünket egy Google űrlapban mondhatjuk el - ezért végül minden, és mindennek az ellenkezője is igaznak tűnhet majd. Az Egyesült Államokban egy hasonló közmeghallgatáson például milliók mondták el a véleményüket egy direkt erre a célra készült rendszerben, köztük halottak nevében nyilatkozó szkriptek.

Magyarországon a 16 és 74 év közöttiek háromnegyede internetezik rendszeresen, szóval remek gondolat itt megkérdezni minket arról, hogy mit gondolunk a klímaváltozásról - nem mintha az a klímaváltozáson alapból olyan sokat változtatna, de hát ha már arról is véleményt tudunk mondani, hogy ki énekel szépen a tévében, akkor biztos ez is menni fog.

Akkor már csak a megfelelő eszköz kell hozzá

Sokat vakargathatták a fejüket a szakértők, hogy milyen rendszer volna a megfelelő erre a feladatra. Email? Azt macerás feldolgozni, hiszen ha ki is írjuk valahova a kérdéseket, biztos nem abban a struktúrában válaszol majd a nép. Ügyfélkapu? Nincs mindenkinek, és valószínűleg nem volna könnyű hozzáfejleszteni, a bolygó öt fokkal melegebb lesz, mire végzünk. Emelt díjas SMS? Nem rossz,

de talán a Google Forms okosabb lenne.

Irén unokaöccse is mindig azon kérdezi meg a lakógyűlés előtt a tisztelt tulajdonostársakat a lift műszaki állapotáról, meg ugye ezt használják a szakdolgozók is, amikor az összes Facebook ismerősüket megkérik arra, hogy fejtsék ki legfeljebb öt perc alatt a véleményüket a ruszin költészetről, az elektromos robogókról vagy a kínai éttermek belsőépítészetéről. Az, hogy a Google még a recaptchát, vagyis a "találd meg a képeken a buszt, hogy elhiggyük, hogy ember vagy" megoldását se engedi a Formsra, így bárki bárhányszor bármit írhat, akár ember, akár számítógépes szkript, az a kisebb baj.

A nagyobb, hogy az eredményre majd mindenki úgy hivatkozik, ahogy akar.

Két éve az Egyesült Államokban a netsemlegességről kérdezték meg a népet, és a nép válaszolt. 22 millió válasz érkezett, ami egy durván 330 milliós országban nem rossz, sőt. A probléma csak annyi, amint arra a Buzzfeed elképesztő riporteri munkája, majd terjedelmes írása rávilágított, hogy a hozzászólások egy része kamu. Megrendelésre készült, botok által írt szövegek, amiket kiszivárgott adatbázisokból összeszedett emberek nevében adtak fel. Igazi, létező emberek valahol egyszer megadták a nevüket és a lakcímüket, mondjuk épp a drogériában lettek törzsvásárlók, aztán az adatbázis rossz kezekbe került, aztán tovább még rosszabb kezekbe, és máris a nevükben küldtek be véleményt egy vitában, amiről valószínűleg nem is tudtak.

Volt, aki úgy nyilvánított véleményt, hogy igazából már nem élt

A kérdéseket feltevő Szövetségi Kommunikációs Bizottság persze kibújt a felelősség alól: azt mondták, nem azt nézik, hogy kitől jön a vélemény, hanem, hogy mi az. Ez persze egyrészt jól esik a holtaknak és a robotoknak, hízelgő, hogy az ő szavuk is számít - másrészt nyilván arra kéne kényszeríteni őket, hogy egy 3210-es képernyőjén olvassák végig alaposan azt a 22 millió beküldött szöveget, lehetőleg egy kívülről lelakatolt szaunában.

Meg arra, hogy készítsenek egy új, biztonságosabb rendszert, amit nehezebb átverni - és ezt tervezik is. Ha készen vannak, és tényleg megugrották azt, hogy csak ember tudjon nyilatkozni, ő is csak egyszer, a vélemények könnyen feldolgozhatóak és transzparensek legyenek, akkor szóljanak, mert egy ilyen ránk is ránk férne. A Google Forms használata ilyen célra vicc. És ezzel a témával pont nem kéne viccelni.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.