Most te is megmondhatod, mit kezdjen Magyarország a klímaváltozással

2019 / 11 / 24 / Bobák Zsófia
Most te is megmondhatod, mit kezdjen Magyarország a klímaváltozással
Hétfőig lehet kitölteni azt a nemzeti konzultációs kérdőívet, amiben (remélhetőleg) eldönthetjük, hogy mit kezdjünk a napról-napra egyre fenyegetőbb globális felmelegedéssel.

A mindössze tíz perc alatt kitölthető kérdőívet itt lehet kitölteni, most pedig egy kis háttér.

A kormány 2015. június 2-án nyújtotta be az Országgyűlés számára a második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia tervezetét, mely a 2025-is tartó időszakra vonatkozik, kitekintéssel 2050-re. Azonban közbejött a Párizsi Megállapodás, ami 2016-ban lépett hatályba és azóta is irányt mutat a tagországok klímaváltozási kérdésekben alkalmazandó programjaihoz. Így a NÉS-2 felülvizsgálatra került, végül 2018-ban született meg a mostani, végleges tervezet.

De miért érdekes ez nekünk?

A NÉS fogja meghatározni a 2030-ig (vagy akár 2050-ig) tartó klímavédelmi politikáját az országnak. „A Stratégia magában foglalja[…]az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2050-ig tartó csökkentésére vonatkozó célokat, prioritásokat és cselekvési irányokat tartalmazó Hazai Dekarbonizációs Útitervet, valamint a Nemzeti Alkalmazkodási Stratégiát. Ez utóbbi fő célja az éghajlatváltozással és a klímabiztonsággal összefüggő kockázatok megelőzése, a károk mérséklése…” Vagyis mindent, amit fontos lenne megtenni, hogy végre ne csak beszéljünk a klímaváltozás elleni harcról vagy panaszkodjunk miatta, vagy megcsömörlötten sóhajtozzunk a felhajtás miatt. A NÉS-t már csak azért is át kell olvasni gyorsan (csak 251 oldal, alig hatoda a Háború és Békének), mert a kormány titokban feladta kötelező olvasmánynak, a kérdőív harmadik kérdésében megérdeklődik, hogy mennyire ismerjük a tervezetet. Persze lehetünk őszinték, beismerhetjük hiányos felkészültségünket, csakhogy a lakosság tájékoztatása ill. tájékozott részvétele kiemelt pontja minden klímavédelmi akciónak és jó tanácsnak, amit szakértőktől hallunk. Idézünk egy kicsit magából a NÉS-2-ből is:

„A magyar lakosság éghajlatváltozással kapcsolatos ismereteit, attitűdjét az elmúlt években több kutatás vizsgálta. A témával kapcsolatos tájékozottság általánosságban javult, azonban kevéssé ismert, hogy mit tehetünk, és mit kellene tennünk.[…] lakosság nagyobb része azonban nem sorolja a legégetőbb problémák közé e folyamatot. A megoldást jobbára a kutatóktól, illetve a kormányzattól várják. Jellemző, hogy a sérülékenyebb (alacsony végzettségű, alacsony jövedelmű) társadalmi csoportok erőteljesebbnek érzik a hatásokat, de úgy érzik, keveset tudnak a lehetséges válaszokról és keveset is tudnak tenni. Pedig valójában óriási potenciál rejlik a lakossági attitűdben a klímaváltozás mérséklése terén.”

A kormány ennek ellenére nem verte nagy dobra a kérdőív létezését, de ez véletlenül se vegye el a kedvedet. Ha fent nem kattintottál, akkor, itt tudod kitölteni a kérdőívet. Jó szórakozást!

(Fotó: Maxpixel)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.