A mesterséges intelligencia (AI) rárúgta az ajtót a technológiai evolúció új korszakára. És hogy mi lehet a jövő? Egy olyan világ, amelyben az AI felülmúlhatja az emberi intelligenciát – még ha ennek az esélye a szakemberek között is vitatéma. Az mindenesetre biztos, hogy az jól látható, hogy a mesterséges intelligencia képességei látványosakat ugranak akár rövid időn belül is.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) pedig ezen folyamat kapcsán adott ki egy jelentést. Az IMF szerint a ChatGPT-hez hasonló generatív mesterséges intelligencia modellek mögött a számítási teljesítmény exponenciálisan nőtt – az elmúlt évtizedben félévente megduplázódott, ami a termelékenység és az innováció új korszakát hozta el különböző területeken.
A mesterséges intelligencia pályáját körülvevő diskurzus élénk és sokrétű, és egyes kutatók, például Geoffrey Hinton a mesterséges általános intelligencia (AGI) (tehát az olyan mesterséges intelligencia, amely képes bármilyen intellektuális feladatot elvégezni, amit az ember is) megjelenését már az elkövetkező 5-20 évben feltételezi. Ez a spekuláció azonban a vélemények lavináját indította meg, ami a mesterséges intelligencia fejlődési ütemével és szélesebb körű gazdasági és társadalmi következményeivel kapcsolatos bizonytalanságot tükrözi.
Ennek a vitának a lényege gyakran magának az intelligencianak a természetére és az emberi agy képességeire nyúlik vissza. Egyesek azt állítják, hogy az emberi agy összetett feladatokra való képessége korlátlan, amit az a történelmi tendencia bizonyít, hogy az emberek egyre összetettebb munkák felé haladnak, ahogy az egyszerűbb feladatok automatizálódnak. Mások azt állítják, hogy az emberi agy által kezelhető feladatok összetettségének van egy felső határa, és ez alapján a gyorsan fejlődő modern AI-rendszerek végül beérhetik az emberi intelligenciát, sőt akár felül is múlhatják azt.
Mit jelent azonban mindez a munka jövőjével, a gazdasági növekedéssel és a társadalmi struktúrákkal kapcsolatban?
Az IMF a fenti kérdésekre adott válaszok bizonytalansága miatt arra ösztönzi a gazdaságpolitikai döntéshozókat, hogy többféle forgatókönyvet is vegyenek számításba. A skála egyik végén a jelenlegi helyzet áll, tehát ahol az AI javítja a termelékenységet a hagyományos szerepekben, a másik végpontot viszont azok a forradalmi kimenetelek jelentik, amikor az AI eléri az általános mesterséges intelligencia (AGI) szintjét, ami drasztikusan átalakítja a munkaerőpiacot és a gazdasági paradigmákat. Az IMF szerint a felkészülés nem csak az AI által kínált lehetőségek kiaknázása miatt megkerülhetetlen, hanem a kockázatok mérséklése okán is – olyan átmenetet kell ugyanis biztosítani az AGI-korszakába, amely az egész társadalom számára előnyös.
Az IMF szerint emellett az AI fejlődésével együtt elengedhetetlen a fejlesztésének a nyomon követése technológiai mérföldkövek, tőkeáramlások és a technológia alkalmazási rátái segítségével, hogy személyre szabott politikai válaszokat lehessen kialakítani. Csak egy ilyen széleskörű megközelítés teszi lehetővé a dinamikus és tájékozott reagálást az AI világunkra gyakorolt kiszámíthatatlan hatására.
(Kép: Pixabay/cagrikarip)