Földrengések sorozata után ismét vulkánkitörés történt Izlandon

2023 / 07 / 12 / Bodnár Barna
Földrengések sorozata után ismét vulkánkitörés történt Izlandon
Az izlandi fővárostól délnyugatra, a Reykjanes-félszigeten lévő Litli Hrútur nevű hegyből tört a magma a felszínre, helyi idő szerint tegnap délután 4 óra 40-kor.

A jelenleg is zajló vulkánkitörés lakott területen kívül történt, így az emberekre nem jelent veszélyt, és egyelőre a légi közlekedést sem nehezíti meg a közeli Keflavík repülőtéren, mivel a vulkán nem bocsátott ki nagy mennyiségű hamut. A CNN azt írja, az Izlandi Meteorológiai Hivatal (IMO) jelentése szerint a hegy oldalában mintegy 200 méter hosszú hasadék keletkezett, ezen át, több helyen tört a magma a felszínre, mint megannyi „szökőkút”.

A kutatók által a félszigeten az elmúlt hat nap során észlelt mintegy 4700 kisebb földrengés alapján valószínűsítették, hogy a szeizmológiai aktivitást kitörés is fogja követni. Az izlandi szakértők mérései szerint a láva 162 ezer négyzetméternyi területet borított be, mintegy 730 ezer köbméter magma mennyiség tört a felszínre, ami másodpercenként 40 köbméter, körülbelül 1000 fokos olvadt követ jelent. Az események az alábbi webkamerán jelenleg is követhetők élőben:

A közelmúltban több hasonló esemény is történt a területen, a Fagradals-hegység 2021 márciusában körülbelül 6000 évnyi inaktivitás után tört ki. Az ezt követő hat hónapos vulkáni tevékenység izlandiak és külföldi turisták ezreit vonzotta a félszigetre. Ugyanez a vulkán 2022 augusztusában újabb három héten át volt aktív.

Az utóbbi évek talán legemlékezetesebb kitörését 2010-ban a mostani eseménytől keletre elhelyezkedő Eyjafjallajökul produkálta, amikor több mint kilenc kilométeres vulkáni hamucsóvát lövellt az égbe, ezzel egy hónapra megbénítva Európa légi közlekedését. A légkörbe jutott vulkáni hamu ugyanis elektromosan vezető volt, így gyakori mennydörgést és villámlást okozott a térségben. A kénes por és hamu a gépek biztonságos repüléséhez nélkülözhetetlen légsebesség-jelzőt is hátrányosan befolyásolta, ami rendkívül nehézzé tette a repülőgépek irányítását.


Az Izlandi Egyetem kutatói a Litli Hrutur közelében 2023. július 10-én. (Fotó: Kristinn Magnusson/AFP/Getty Images)

Mivel a mostani kitörés lakatlan területen történt, nem jelent „azonnali kockázatot” a közösségekre vagy az infrastruktúrára a helyi meteorológiai hivatal szerint. A szakértők ennek ellenére arra figyelmeztetik az embereket, hogy ne menjenek a terület közelébe, mivel ott nagy mennyiségű vulkáni gáz fog felhalmozódni, ami a széljárás miatt valószínűleg az izlandi főváros, Reykjavík egyes részeit is eléri majd.

A Reykjanes-félsziget hatóságai is figyelmeztetést adtak ki, illetve a rendőrség lezárta a vulkánhoz vezető összes utat, a területen lévő „életveszélyes gázszennyezésre” hivatkozva.

(Borítókép: Kristinn Magnusson/AFP/Getty Images)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.