A fotónyomatokkal foglalkozó brit Inkifi cég sajátos módon járt utána, hogy a világ milliárdnyi, nyilvánosan elérhető fotója közül vajon melyik a legismertebb: a vizsgálathoz a fordított képkeresés módszerét alkalmazták, amellyel kideríthető, hogy egy-egy, az interneten fellelhető fotót hol használnak. Az eredmények szerint a legismertebb fényképek között, talán nem meglepő módon, főként előző századi alkotások szerepelnek, egy kivétellel.
A fordított képkeresés tulajdonképpen egy kép múltját mutatja be, vagyis a segítségével fel lehet fedezni egy, valamely oldalon megosztott fotó forrását és azt is, hogy hányszor és hol használták fel az évek során. Erre a módszerre épülő alkalmazásokkal akár a saját magunk által feltöltött képek sorsát is nyomon követhetjük (lebuktatva azokat, akik engedély nélkül osztották meg a fotónkat), vagy más módon is hasznosíthatjuk a technikát: a lefotózott objektum kilétét is felkutathatjuk, mivel a fordított képkeresés a hasonló tartalmak felderítését is hatékonyan végzi.
Az Inkifi megoldása, hogy a világ leghíresebb képét ilyen módon fedezze fel, lehetséges, hogy nem a legprecízebb metódus - ilyen módon nyilvánvalóan olyan felvételek lesznek a befutók, amelyeket számos helyen használtak már illusztrációnak az interneten, vagyis sok olyan lesz köztük, amelyek nem jogvédett státuszúak, hanem a közkincs részét képezik, de az is igaz, hogy manapság az ismeretek megszerzése gyakran a világhálón keresztül történik, így egy-egy sokszor felbukkanó fénykép lényegesen nagyobb ismertségre, népszerűségre tehet szert szélesebb körben is.
Az Inkifi leírása szerint a kutatással a vizsgált képek jelentőségét próbálták feltérképezni
és azt, hogy mely ábrázolások bírnak nagy fontossággal az emberek számára, de mivel a világtörténelem összes képét nehéz lett volna kiértékelni, ezért egy korábban elkészített százas listára alapozták az elemzést.
A listát a Time kiadó rakta össze öt évvel ezelőtt (és a Life magazinban jelent meg), történészekkel, kurátorokkal és híres fotográfusokkal együttműködésben és a gyűjteményben a világ legelső fényképétől kezdve a Hubble által készített felvételeken át a huszonegyedik század sportolóiról és eseményeiről készített fotókon át rengeteg jól ismert ábrázolás megtalálható.
Az Inkifi tehát ezekről derítette ki, hogy az internet népe melyiket használja leggyakrabban és ez alapján a NASA Ember a Holdon képe lett az első 31 003 megosztással, vagyis a cég besorolása szerint ez a leghíresebb felvétel. A képet Neil Armstrong készítette Buzz Aldrinról az Apollo 11 misszió során, miközben a Hold Mare Tranquillitatis (Nyugalom tengere) régióját fedezték fel 1969-ben.
A második helyet az Ebéd a felhőkarcoló tetején nyerte, ami az 1932. szeptember 20-án a New York-i RCA épület hatvankilencedik emeletén pihenő munkásokat ábrázolja és annak az évnek októberében jelent meg a New York Herald Tribune hasábjain. A Washington Post leírása szerint a fotó ugyan valódi munkásokkal, valódi helyszínen készült, de előre beállított módon: így reklámozták az amerikai álmot, a kemény munka, a hatalmasra növő épületek és az acél jelentőségét akkoriban.
A harmadik legismertebb kép az Inkifi listáján a Zászlóemelés Ivo Dzsima szigetén lett, amelyet Joe Rosenthal, az Associated Press fotósa készített 1945. február 23-án és később megnyerte a Pulitzer-díjat is. Mivel az Associated Press lemondott a fotó szerzői jogairól, ezért rengeteg helyen használták már az elmúlt évtizedek alatt és a második világháború egyik, ha nem a legismertebb fotója lett, bár kezdetben a kép eredeti mivoltával kapcsolatban voltak kétségek. Rosenthalt a hadsereg a látásával kapcsolatos problémák miatt nem alkalmazta hivatásos fotográfusként, de a National Geographic beszámolója szerint a reflexei rendkívül jók voltak, ezért a zászló magasba emelésének momentumát valóban sikerült abban a pillanatban elkapnia, amikor történt, nem volt szükség utólagos rendezésre, vagyis a kép nem beállított jelenetet mutat.
Az első húsz fotó közé ezek mellett bekerült még, többek között:
Smile for the camera, Professor Einstein!
When the photographer Arthur Sasse asked physicist Albert Einstein to smile for the camera on his 72nd birthday on 14 March 1951 – this is the image that was taken. This image has become the most iconic image ever taken of Einstein. pic.twitter.com/5Pw6Lkpe2k
— The Nobel Prize (@NobelPrize) March 14, 2021
(Peta Pixel Fotó: NASA, Wikimedia Commons)