Fordított képkereséssel kiderítették, melyik a leghíresebb fotó a világon

2022 / 07 / 31 / Bobák Zsófia
Fordított képkereséssel kiderítették, melyik a leghíresebb fotó a világon
A tanulmány szerint az első helyeken csak előző századi képek szerepelnek, egy kivétellel: a World Trade Center északi tornyáról 2001. szeptember 11-én lezuhanó férfit ábrázoló fénykép is bekerült az első húsz helyezett közé.

A fotónyomatokkal foglalkozó brit Inkifi cég sajátos módon járt utána, hogy a világ milliárdnyi, nyilvánosan elérhető fotója közül vajon melyik a legismertebb: a vizsgálathoz a fordított képkeresés módszerét alkalmazták, amellyel kideríthető, hogy egy-egy, az interneten fellelhető fotót hol használnak. Az eredmények szerint a legismertebb fényképek között, talán nem meglepő módon, főként előző századi alkotások szerepelnek, egy kivétellel.

A fordított képkeresés tulajdonképpen egy kép múltját mutatja be, vagyis a segítségével fel lehet fedezni egy, valamely oldalon megosztott fotó forrását és azt is, hogy hányszor és hol használták fel az évek során. Erre a módszerre épülő alkalmazásokkal akár a saját magunk által feltöltött képek sorsát is nyomon követhetjük (lebuktatva azokat, akik engedély nélkül osztották meg a fotónkat), vagy más módon is hasznosíthatjuk a technikát: a lefotózott objektum kilétét is felkutathatjuk, mivel a fordított képkeresés a hasonló tartalmak felderítését is hatékonyan végzi.

Az Inkifi megoldása, hogy a világ leghíresebb képét ilyen módon fedezze fel, lehetséges, hogy nem a legprecízebb metódus - ilyen módon nyilvánvalóan olyan felvételek lesznek a befutók, amelyeket számos helyen használtak már illusztrációnak az interneten, vagyis sok olyan lesz köztük, amelyek nem jogvédett státuszúak, hanem a közkincs részét képezik, de az is igaz, hogy manapság az ismeretek megszerzése gyakran a világhálón keresztül történik, így egy-egy sokszor felbukkanó fénykép lényegesen nagyobb ismertségre, népszerűségre tehet szert szélesebb körben is.

Az Inkifi leírása szerint a kutatással a vizsgált képek jelentőségét próbálták feltérképezni

és azt, hogy mely ábrázolások bírnak nagy fontossággal az emberek számára, de mivel a világtörténelem összes képét nehéz lett volna kiértékelni, ezért egy korábban elkészített százas listára alapozták az elemzést.

A listát a Time kiadó rakta össze öt évvel ezelőtt (és a Life magazinban jelent meg), történészekkel, kurátorokkal és híres fotográfusokkal együttműködésben és a gyűjteményben a világ legelső fényképétől kezdve a Hubble által készített felvételeken át a huszonegyedik század sportolóiról és eseményeiről készített fotókon át rengeteg jól ismert ábrázolás megtalálható.

Az Inkifi tehát ezekről derítette ki, hogy az internet népe melyiket használja leggyakrabban és ez alapján a NASA Ember a Holdon képe lett az első 31 003 megosztással, vagyis a cég besorolása szerint ez a leghíresebb felvétel. A képet Neil Armstrong készítette Buzz Aldrinról az Apollo 11 misszió során, miközben a Hold Mare Tranquillitatis (Nyugalom tengere) régióját fedezték fel 1969-ben.

A második helyet az Ebéd a felhőkarcoló tetején nyerte, ami az 1932. szeptember 20-án a New York-i RCA épület hatvankilencedik emeletén pihenő munkásokat ábrázolja és annak az évnek októberében jelent meg a New York Herald Tribune hasábjain. A Washington Post leírása szerint a fotó ugyan valódi munkásokkal, valódi helyszínen készült, de előre beállított módon: így reklámozták az amerikai álmot, a kemény munka, a hatalmasra növő épületek és az acél jelentőségét akkoriban.

A harmadik legismertebb kép az Inkifi listáján a Zászlóemelés Ivo Dzsima szigetén lett, amelyet Joe Rosenthal, az Associated Press fotósa készített 1945. február 23-án és később megnyerte a Pulitzer-díjat is. Mivel az Associated Press lemondott a fotó szerzői jogairól, ezért rengeteg helyen használták már az elmúlt évtizedek alatt és a második világháború egyik, ha nem a legismertebb fotója lett, bár kezdetben a kép eredeti mivoltával kapcsolatban voltak kétségek. Rosenthalt a hadsereg a látásával kapcsolatos problémák miatt nem alkalmazta hivatásos fotográfusként, de a National Geographic beszámolója szerint a reflexei rendkívül jók voltak, ezért a zászló magasba emelésének momentumát valóban sikerült abban a pillanatban elkapnia, amikor történt, nem volt szükség utólagos rendezésre, vagyis a kép nem beállított jelenetet mutat.

Az első húsz fotó közé ezek mellett bekerült még, többek között:

  • Einstein születésnapja, Arthur Sasse fotója, amit a fizikus 72. születésnapján készített

  • a lángoló buddhista szerzetes, Thích Quảng Đức képe, amely a férfi 1963. június 11-én végrehajtott öngyilkosságát mutatja

  • egy 1907-es kép, a fedélköz, ami az SS Kaiser Wilhelm II német birodalmi utasszállító hajóról készült
  • és Richard Drew Zuhanó férfi fényképe, ami a 2001. szeptember 11-ei tragédia egyik áldozatának végső percét ábrázolja: a képen szereplő ember az északi toronyból ugrott vagy esett ki, de a fotót publikáló The New York Times éles kritikák kereszttüzébe került a fénykép megjelentetése miatt. Drew később a CBS műsorában úgy nyilatkozott, hogy a képet tulajdonképpen nem ő fotózta, hanem a fényképezőgép - ezzel arra utalt, hogy az emberek zuhanását a tornyokból olyan gyorsan kellett megörökíteni, hogy csak az előhívás alatt tudta ellenőrizni, mi is szerepel valójában a felvételeken.

(Peta Pixel Fotó: NASA, Wikimedia Commons)

Tényleg ez a legszebb fénykép, ami a Földről valaha készült? A NASA az emberekre bízta a lehetetlen feladat eldöntését, akik - szerintünk - nem okoztak csalódást.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.