A precíziós gazdálkodás egyre nagyobb szerepet kap a mezőgazdasági munkák során szerte a világban, mivel a technológia segítségével sokkal pontosabban és ezáltal kevesebb vegyszer felhasználásával tudnak termelni a gazdálkodók. A szenzorokkal és kamerákkal felszerelt munkagépek folyamatosan gyűjtik az adatokat a megfigyelt területekről, jobb betekintést nyújtva a földek állapotába, a növények egészségi helyzetébe, a gyomok elhelyezkedésébe és mennyiségébe, így a munka során célzottan és "személyre szabottan" lehet a területet kezelni. A gépek gyakran autonóm vagy félig autonóm módon működve, algoritmusok segítségével dolgozzák fel az adatokat és azonosítják a problémákat, ami elősegíti a gyorsabb munkavégzést. Az okosmegoldásokkal a gazdálkodás során kevesebb vegyszerrel, környezetbarátabb módon lehet végezni a növénytermesztést, bár a precíziós gépek beszerzése általában jelentős kezdeti beruházást igényel.
A gyomok irtása az egyik fontos lépés a növények egészséges fejlődésének biztosítása terén és precíziós gyomirtó gépekből egyre többféle létezik, sok közülük innovatív módszerrel, például lézersugárral végez a nemkívánatos növénykezdeményekkel. Egy amerikai cég, a Tensorfield gépe más technikát alkalmaz: növényi olajjal forralja le a gyomokat.
A Jetty elnevezésű munkagép a sorok között haladva kamerákkal figyeli a talajt és amennyiben gyomokat észlel, körülbelül egy centiméteres pontossággal célozva 160 Celsius-fokra hevített repceolajat fecskendez rájuk, lényegében megsütve a gazokat. Az olajat propángázzal felmelegített folyadék segítségével tartja megfelelő hőmérsékleten és a forró anyagból csak egészen kevés mennyiséget, mikrodózist juttat ki a földre, hogy a gyomok közvetlen közelében elhelyezkedő növényekben ne tegyen kárt. A módszert olyan mezőgazdasági területeken érdemes alkalmazni a cég leírása szerint, ahol sűrűn növő, egymáshoz közel lévő növényeket, például répát termesztenek a gazdálkodók.
A félautomata Jetty előnye, hogy vegyszerek nélkül dolgozik és kiváltja a kézi gyomlálást, amivel a Tensorfield ígérete alapján 40%-kal költséghatékonyabban lehet megoldani a termőföldek tisztítását. A módszert a Kaliforniai Egyetem és a Bonni Egyetem kutatóinak munkájára alapozták és működőképességét két éve tesztelik a földeken, a gépet pedig már a vásárlók számára is elérhetővé tették bérlési részében, körülbelül fél hektáronként 17 000 forintos áron, amihez még hozzájön a kiirtott gyomok költsége, gyomonként másfél forintért a Future Farming leírása szerint.
(Fotó: Tensorfield)