Madeira szigete drámai tájairól híres, melyeket masszív hegyek szabdalnak, és ami vulkánokkal és sziklás strandokkal teleszórtan nyújtózik. A sziget egyik legegyedibb kincse egy igazán ősi, ködös erdő, ahol minden lépés egy tündérmeséből idepottyant jelenetet idéz, és igazán figyelni kell a lépteinkre, ha szeretnénk a saját világunkban maradni - és ha nem, és szeretnénk végleg eltévedni, akkor is jó helyen járunk, mert itt még azt is érdemes.
Madeira Fanal-erdeje ősi fáiról és mesebeli tájairól ismert.
A Fanal erdő, egy hajdan volt hatalmas babérerdő része, nevezetes varázslatos reggeli ködfátyláról. A Rakéta olvasói Albert Dros fotós hihetetlen képeinek és nagylelkűségének köszönhetően juthatnak el erre az álombéli tájra. Albert üdvözletét és jókívánságait küldi magyarországi rajongóinak, és azt írta nekünk képeslapjai hátuljára: Quédate en casa!
A Fanal a Laurisilva-erdő része, amely az UNESCO világörökségének része, a szépségéről és ökológiai jelentőségéről ismert. Hihetetlen, de 15–40 millió évvel ezelőtt Dél-Európa nagy részét ilyen típusú babérerdők borították. Ma már csak Madeirán, az Azori-szigeteken és a Kanári-szigeteken találhatóak meg. A Fanal különösen figyelemreméltó túraútvonalaival, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára a fák különböző példányainak felkeresését, melyek közül néhány több mint 500 éves.
Reggel a köd végiggördül a tájon, tünékeny fátyolba és kelta varázsigékbe öltöztetve a fákat.
Albert a festői erdő minden aspektusát megmutatja nekünk alkonyattól pirkadatig. A mohával borított fatörzsek és a tájon keresztülcsavarodó magányos fák lenyűgöző kompozícióinak részletei a nézőt a fennsíkok kellős közepébe repítik. A Fanal különösen arról a ködről ismert, amely reggelente gyakran végiggördül a tájon, tünékeny fátyolba és kelta varázsigékbe öltöztetve a fákat.
A 34 éves holland fotós titokzatos képei megragadják és elénk tárják az erdő változó hangulatát, napnyugtakor és éjszaka, az ég színes vászna keretezi a tájat. "A séta itt egyszerűen varázslatos" - mondja Dros. "A ködben borított erdőben néha nem tudhatod, hogy egy álomban sétálsz, vagy ez még a valóság, és egy idő után ez már nem is számít. Ez az erdő olyasmi, amit még soha nem tapasztaltam meg."
A tájfotós Albert Dros, a csillagok takarója alatt, az erdő éjszakai látványát is megörökítette.
Szerencsére, UNESCO státusának köszönhetően, a Fanal-erdő a jövőben is érintetlen állapotban marad. A Madeira Nemzeti Park területén található tájegységként különleges védőintézkedések biztosítják a védelmét, hogy ezek az ősi fák továbbra is virágozhassanak.
A látogatók azért érkeznek erre a védett területre, hogy megérezzék az ősi fák hangulatát, amelyek közül néhány 500 éves is elmúlt már.
(Forrás: MyModernMet Képek: Albert Dros)