"Képeket csinálok arról, ahogy letartóztatják Trumpot, miközben várom, hogy letartóztassák Trumpot" - írta a Twitteren Eliot Higgins, a Bellingcat nevű szervezet alapítója és kreatívigazgatója, és a bejegyzéséhez csatolt jónéhány fotorealisztikus grafikát, amelyeken a politikust rendőrök teperik le, vagy épp a felesége üvöltözik egyenruhásokkal.
Making pictures of Trump getting arrested while waiting for Trump's arrest. pic.twitter.com/4D2QQfUpLZ
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023
A munkák a Midjourney v5 nevű szoftverrel, az egyik legismertebb képgeneráló mesterséges intelligenciával készültek, és már több mint ötmillióan látták azokat. Az Ars Technica cikke kiemeli, hogy a Twitter felhasználási feltételei szerint tilos "félrevezetően megosztani olyan szintetikus médiát (azaz manipulált képeket, videókat - P. B.), amely kárt okozhat", de egyelőre nem távolították el a posztokat, és Elon Musk ígéretének megfelelően a sajtótól érkező kérdésekre csak egy kaki emojival válaszol a cég.
A Midjourney fejlesztői azonban szigorúbbak Musknál, drasztikus lépéseket tettek, hogy ne lehessen hasonló tartalmakat előállítani.
Szintén az Ars Technica számolt be arról, hogy Eliot Higginst kitiltották a platformról, de ennél szigorúbb döntéseket is hoztak: nem használható a "letartóztatás" kifejezés képek generálásakor, ahogyan Donald Trump nevét is letiltották. A lap újságírói úgy látták, hogy a volt elnök mellett a családtagjai és más elnökök is feketelistára kerültek, de sztársportolók például nem.
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023
Mindettől függetlenül fontos aláhúzni, hogy a képek javáról pillanatok alatt meg tudják mondani laikusok is, hogy valami nem stimmel velük. Donald Trump arca ugyan realisztikus, legfeljebb egy kicsit elmosódott, de akadnak rendőrök, akiknek egy nagy paca a fejük, és az egyenruhákon lévő feliratok is zagyvának tűnnek. Korábban írtunk arról a Rakétán, hogy a világ legismertebb képügynökségének a vízjele is meg-megjelenik sportolókról generált képeknél, hiszen a mesterséges intelligencia nem "gondolkodik", hanem mintázatokat keres. Vagyis ha sok sportfotón van egy bizonyos fajta vízjel, odafest a sportos grafikákra valami hasonlót. Ugyanígy ha sok rendőr egyenruháján van felirat, akkor valamiféle betűsort a szoftver el fog helyezni a generált képek egyenruháin is, de a jelenlegi fejlettségi szintjén a szavaknak nem biztos, hogy lesz értelme.
Hasonló helyzetből viszont egyre több lesz, és a platformok nem lesznek képesek letiltani minden egyes embert, helyet, tárgyat, amit valahogyan megkárosított egy felhasználójuk - miközben a képgenerátorok egyre élethűbb grafikákat fognak alkotni. Hogy valamiféle vízjelezés, a közösségi média oldalakon és a keresőkben működő felismerő algoritmus, vagy csak az emberi gyanakvás és óvatosság lesz a megoldás erre, ha lesz egyáltalán, még nem tudjuk.
(Grafikák: Eliot Higgins/Midjourney)