Tizenkétmillió képet lophatott a világ legismertebb képügynökségétől a Stable Diffusion nevű mesterséges intelligencia

2023 / 02 / 08 / Pőcze Balázs
Tizenkétmillió képet lophatott a világ legismertebb képügynökségétől a Stable Diffusion nevű mesterséges intelligencia
A Getty Images azt állítja, hogy tizenkétmillió képet lopott tőlük a szövegek alapján képeket készítő rendszer, ezért darabonként százötvenezer dollár kártérítést követelnek.

Január közepén írtunk arról a Rakétán, hogy három alkotó pert indított két olyan mesterséges intelligencia (MI) tulajdonosaival szemben, amelyek szövegből képeket generálnak. Szerintük ugyanis sérti a szerzői jogaikat, hogy a beleegyezésük nélkül edzik, tanítják ezeket a szoftvereket az alkotásaik felhasználásával. A Stable Diffusion, a Midjourney vagy a DALL-E, ahogyan minden mesterséges intelligencia, hatalmas mennyiségű adatot dolgoznak fel, elemeznek, majd tanulnak meg utánozni, hogy egyre élethűbben adhassák vissza, amit kérünk tőlük.

Úgy tűnik, hogy a világ minden táján ismert, többek között a Rakétának is képeket, videókat biztosító Getty Images is úgy gondolja, hogy ez a gyakorlat a jelenlegi formájában nem legális.


Egy, a Stable Diffusionnal generált kép, amelybe a mesterséges intelligencia a Getty Images vízjelét is belekomponálta (Forrás: Rakéta.hu/Stable Diffusion)

A Gizmodón olvasható hír szerint azzal vádolják a Stability AI-t, a Stable Diffusion fejlesztőit, hogy az engedélyük nélkül használták fel tizenkétmillió képüket, a leírásaikkal és metaadataikkal együtt; utóbbi kategóriába tartozik például a felvétel helye, vagy az alkalmazott eszközök technikai paraméterei. Nem elég, hogy egy-egy MI-generálta "fotó" gyakorlatilag az eltorzított mása az eredetinek, még a képlopást meggátolni hivatott vízjel, a "Getty Images" felirat is rá-rákerül néhány képre. Ennek az lehet az oka, hogy az MI tanulás közben olyan gyakran találkozik a motívummal bizonyos képek, például politikus-portrék vagy tüntetésekről készült fotók esetében, hogy azt gondolja, hogy a vízjel természetes része ezeknek - hiszen nem értelmezi, amit lát, csak utánozni próbálja az ismétlődő mintákat. Korábban a Google zenekészítő MI-jével kapcsolatban is megemlítették a fejlesztők, hogy az esetek egy százalékában a rendszerük egyszerűen csak koppint.

A Gizmodo ugyanakkor kiemeli, hogy a Stable Diffusiont egy olyan, nyílt forráskódú adattömegen edzették, amely több mint háromszáznyolcvan terabájtos, vagyis ennek még a tizenkétmillió Getty-kép is csak kis része. Akárhogy is, ha a bíróság úgy látja, hogy valóban illetéktelenül használta fel a Stability AI a képeket, és torzítás ide vagy oda, de ezzel árt a Getty jó hírnevének, akkor a kért büntetés töredéke is komoly pénzügyi veszélybe sodorhatja az egymilliárd dollárra értékelt céget - és ezzel szinte az összes, hasonló elven működő szoftvert.

(Borítókép: Rakéta.hu/Stable Diffusion)

Meglopja a művészeket, ha mesterséges intelligenciákat edzenek az alkotásaikon? Három alkotó szerint igen, ezért beperelték a legismertebb, képeket generáló rendszereket.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.