Fura levelet írtak a nagy zöldenergia-cégek vezetői a hidrogénről az EU-nak

2020 / 05 / 26 / Rácz Tamás
Fura levelet írtak a nagy zöldenergia-cégek vezetői a hidrogénről az EU-nak
Triviálisnak tűnő dolgokat vetett papírra és írt alá személyesen tíz hatalmas világcég ügyvezető igazgatója. Vajon mi lehetett a szándékuk?

Nem egészen világos, mi lehet a pontos motivációja annak a levélnek, amit a legnagyobb megújuló energetikai cégek ügyvezetői személyesen írtak alá és küldtek el az Európai Unió Bizottságának elnökhelyettesének, Frank Timmermansnak. A levél itt látható a maga teljességében, tíz óriási multinacionális cég CEO-jának szignójával együtt (Iberdola, Vestas, Ørsted, hogy csak a legismertebbeket említsem).

A szöveg tartalma röviden összefoglalva: a levélírók a megújuló energiával termelt (praktikusan szél- vagy napenergiából előállított elektromos árammal vízbontással készített) hidrogén mint köztes energiahordozó jövőbeli fontosságára hívják a fel a figyelmet. Emlékeztetik Timmermanst, hogy az EU 2050-re CO2-semlegességet akar elérni, megemlítik, hogy a COVID-19 okozta gazdasági válságban milyen fontos Európa számára, hogy ez a dekarbonizáció költséghatékony és fenntartható módon valósuljon meg, minél több munkahely megteremtésével.

Leírják, hogy a közvetlen villamosítás a legolcsóbb és legegyszerűbb módja a CO2-emisszió megszüntetésének, de felhívják a figyelmet arra, hogy nem minden ipari-gazdasági területen ez a legjobb megoldás. Azt írják, a repülésben, fuvarozásban, hajózásban és a nehézipar számos területén a megújuló energiával előállított hidrogén kap majd kulcsfontosságú szerepet, mint a legalkalmasabb, legköltséghatékonyabb módszer.

Mint mondják, a vízből, megújulókkal termelt árammal elektrolízissel gyártott hidrogén 100%-ban üvegházgáz-mentesen készül, ezzel a módszerrel pedig az energiahordozót Európa területén kellő mennyiségben elő lehet állítani ahhoz, hogy az EU energetikailag ne függjön más államoktól. Na és természetesen biztosítják a Bizottság alelnökét, hogy ők készen állnak ezeknek a feladatoknak az elvégzésére.


És a levelet tényleg aláírta S.K. ez a sok nagyhatalmú vezérigazgató

A levél megfogalmazásában talán az vezérelhette a tíz céget, hogy az EU vezetése érezze, mennyire egységes a zöldenergia-ipar véleménye abban, hogy a hidrogén az energetika jövőjének egyik biztos befutója. De nem kizárt, hogy a "megújuló"-n van a hangsúly. Hiszen Európa jelenlegi hidrogén-előállításában a napenergiával vagy szélenergiával elektrolízissel, vízből bontott hidrogén mindössze a teljes gyártási mennyiség egy(!) százaléka. A többi részben ipari melléktermékként keletkezik, vagy fosszilis energiahordozókhoz kötött vegyipari folyamatokban állítják elő.


Megújuló energiával sűrített hidrogént készítő üzem sematikus ábrája

Ezért érezhették fontosnak a nagy szél- és napenergia-cégek vezetői, hogy felhívják az EU Bizottságának figyelmét: nem minden zöld, ami hidrogén. És hogy a hidrogénhez mint energiahordozóhoz kötődő támogatások, fejlesztési programok kiírásánál különösen érdemes lesz odafigyelnie az európai politikának, milyen forrásból származó hidrogénre alapozott projekteket finanszíroz.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Meglelték a Csendes-óceán kísértethajóját, amely a világháború mindkét oldalán harcolt
Meglelték a Csendes-óceán kísértethajóját, amely a világháború mindkét oldalán harcolt
A USS Stewart az egyetlen hadihajó, amely a második világháborúban amerikai és japán oldalon is harcolt, most megtalálták a különleges “kísértethajó” roncsát.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.