Az első MTF technológiájú fúziós reaktor építése nyáron megkezdődik

2023 / 01 / 15 / Bobák Zsófia
Az első MTF technológiájú fúziós reaktor építése nyáron megkezdődik
A General Fusion fúziós erőművének prototípusát nyáron kezdik el építeni a brit kormány támogatásával. A későbbi, teljes méretű reaktorban a fúzió során felszabaduló neutronok a kamrában lévő folyékony fémnek ütközve melegítik majd fel az anyagot, ami egy hőcserélőbe jutva gőzt generál, ami a turbinát hajtja meg, így állítják elő az elektromos áramot.

A kanadai General Fusion cég a brit AL_A építészstúdióval közösen tervezi létrehozni azt a kísérleti fúziós erőművet, ami egy sajátos módszerrel, MTF (magnetized target fusion, magyarul nagyjából mágnesezett célfúzió) technológiával működik majd. A módszer lényege - ahogyan azt a cég alapítója és tudományos vezetője, Michel Laberge elmagyarázza a General Fusion bemutatójában - a folyékony fém használata, ami a fúzió generálására szolgáló kamrában körbe-körbe halad, miután a forgó kamra centrifugális ereje a falakhoz préseli.

A középre befecskendezett plazmát úgy hozzák a fúzió beindításához szükséges állapotba, hogy a fémet (ólom-lítium elegyet) kívülről hatalmas dugattyúkkal ütik, vagyis préselik folyamatosan, ezáltal a közrefogott plazmát hatalmas nyomásnak teszik ki. A fúziós folyamatok közben nem csak a hidrogénatomok egyesülnek héliummá, hanem neutronatomok is felszabadulnak és nagysebességgel repülnek a falak felé, ahol a folyékony fém elnyeli őket. A fém ennek következtében felforrósodik, majd egy hőcserélőbe kerül, ami gőzt generál és a gőz segítségével a turbinát meghajtva elektromos áramot állítanak elő. A gőz emellett felhasználható a dugattyúk működtetésére is, amelyeket sűrített gázzal hoznak mozgásba. A ciklus minden másodpercben megismételődik.

A General Fusion első reaktorát még nem tervezik áram generálására használni, ez csak egy demonstrációs célokat szolgáló, az eredeti erőmű méretének 30%-kal kisebb nagyságú prototípusa lesz. A reaktornak otthont adó épületet Culhamben építik fel. A szükséges engedélyeket januárban kapta meg a UKAEA (az Egyesült Királyság Atomenergia Hivatala), akitől a General Fusion bérli majd az épületet annak 2026-os elkészülte után, a működést pedig 2027-ben kezdhetik meg a reaktorban. A 10 500 négyzetméteres épületben egy látogatóközpont is helyet kap, ami lehetőséget kínál a berendezések megtekintésére és kutatók, politikusok és befektetők mellett a civil látogatók fogadására is.

(Fotó: General Fusion, AL_A)

Már 2040-re elkészülhet az első kereskedelmi fúziós erőmű, amely tiszta energiát szolgáltat Az Egyesült Királyság már 2040-re beüzemelné a világ első nukleáris fúziós erőművét, aminek már a helyét is kijelölték.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.