A párizsi Olimpia szervezőbizottsága, több nemzetközi és három nagy amerikai légitársaság, Berlin, Hong Kong és Amszterdam repterei, városok tömegközeledése, brit és német kórházak álltak le teljesen vagy részlegesen egyetlen számítógépes program miatt - számolt be a The New York Times. A Crowdstrike nevű, irónikus módon éppen kiberbiztonsággal foglalkozó cég Falcon Sensor szoftvere kapott egy frissítést, amelynek hatására az érintett Windows-os számítógépek leálltak, egészen pontosan
a "kék halál"-nak hívott képernyővel fogadták a felhasználóikat.
Az ilyen programok ahhoz, hogy hatékonyan el tudják látni a feladatukat, viszonylag szabadon tehetnek bármit a számítógépeinken, így ha hibásak, nagyobb problémákat is okozhatnak. A Crowdstrike vezetője, George Kurtz hangsúlyozta, hogy nem "biztonsági eseményről vagy kibertámadásról" van szó, és ígérete szerint már készen is vannak a frissítéssel. Ugyanakkor a Times idézi Lukasz Olejnik kiberbiztonsági kutatót, aki aláhúzta, hogy hiába kész a megoldás, az nem egyértelmű, hogy mennyire gyorsan lehet azt feltelepíteni az épp tetszhalott rendszerekre.
Az események, amelyek a következő napokban még szinte biztosan befolyásolni fogják a világ működését, rávilágítanak arra, hogy mennyivel súlyosabb problémákat tud eredményezni, amikor az IT-infrastruktúra ellátási láncában keletkezik hiba, vagy azt éri támadás, mintha egy-egy konkrét szerver vagy számítógép kerülne veszélybe. Négy éve egy rendszergazdák által használt programot törtek fel orosz hekkerek, hogy azon keresztül gépek tömegéhez szerezzenek hozzáférést. Most ugyan nem kibertámadás történt, mégis látszik, hogy egyetlen közös alkotóelem hibája teljes szektorokat tud működésképtelenné tenni.
(Borítókép: Mailee Osten-Tan/Getty Images)