Manapság a gyártók egymásra licitálva állítják elő villámsebességgel a négylábú és kétlábú robotok, vagyis robotkutyák és humanoidok, különféle változatait, és az emberszerű robotok készítése olyan meghatározó trendé vált, hogy már sok autógyártó cég is ráállt a saját robotok fejlesztésére, vagy éppen más cégek emberszerű robotjait alkalmazzák a gyártósoraik mellett. A Tesla Optimus robotjából Elon Musk már idén többezer egység legyártását tervezi, 2027-re pedig akár százezres darabszámban készülhetnek a humanoidok a cég vezérigazgatójának technooptimista forgatókönyve szerint, de más vállalatok sem tétlenkednek, ha a robotok minél előbbi munkába fogásáról van szó.
Egyike a robotikai fejlesztésekben elől járó cégeknek a kínai Unitree, ami eleinte még robotkutyáival tűnt ki a mezőnyből, de mára a humanoidok készítése került a fókuszba náluk, a gépezet fejlődéséről pedig rendszeresen tesznek közzé videókat, amelyek bizonyítják a robot egyre javuló képességeit. A cég még csak egy éve mutatta be első humanoidját, a H1-et, majd nem sokkal később az utána következő G1-et is, de a robot ezalatt a kevés idő alatt is rengeteg különleges képességre tett szert, amelyek növelik a hatékonyságát. Bár a G1 eredetileg éppen azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy mennyire nem emberien mozog, hiszen sokkal atletikusabb, már-már gumi(ember)szerűen hajlékony mozdulatokat tudott tenni, de a két napja közzétett felvételek tanúsága szerint a cég nem elégedett meg ennyivel, és a járását már inkább minél természetesebbre, vagyis emberszerűbbre igyekeztek formálni.
A legtöbb humanoid, emberi szemmel nézve, furcsán jár, azaz a stabilitás megőrzése érdekében amolyan "totyogó" lépésekkel halad - ezt próbálták kiküszöbölni a Unitree mérnökei egészen sikeresen. A robot, illetve robotok immár a szokásos bizonytalanság nélkül, simán haladnak akár séta, akár nagyobb sebességű futás közben, és egy-egy botlás esetén is hamar visszanyerik egyensúlyukat. Mozdulataik persze gépiesek, és arc híján nehezen lehetne őket egy valódi emberrel összetéveszteni, de a kocogás terén lassan felveszik a versenyt az emberekkel. Kérdéses lehet, hogy mekkora szükség vagy igény mutatkozik a futkosó robotok iránt, elvégre a legtöbb feladat terén, amire szánják őket a gyártók (mint például logisztikai, rakodási, kiszolgáló munkák) nem kifejezetten a gyorsaság a legfontosabb erény, de a mozgás stabilitása, és a két lábon való biztos járás mindenképpen alapvető feltétele a hatékony alkalmazásnak, bármilyen munkakörben is dolgozik a robot.
A Unitree a G1-et egy általános felhasználású mesterséges intelligencia ügynöknek szánja, ami utánzáson alapuló, megerősítéses tanulással sajátít el újabb képességeket, így napról napra fejlődik. A robot felépítésében a hangsúlyt a gép teste kapja, a fej kevésbé látványos - az arc helyén még egy kijelzőt sem helyeztek el, ami a kommunikációt segítené - de ez a jellemző akár előnyös is lehet az emberekkel való interakció során, hiszen így elkerülhető az úgynevezett uncanny valley jelenség kialakulása, ami az emberek ösztönös ellenérzését jelenti a rendkívül realisztikus, de valahogy mégsem teljesen emberi robotok iránt.
(Fotó: Unitree Robotics)