2019 novemberében, röviddel a Rakéta indulása után írtunk arról, hogy nem messze New Yorktól, Jersey Cityben a szavazók hetven százaléka egyetértett azzal, hogy évi hatvan napnál hosszabban ne lehessen kiadni lakásokat a tulajdonos távollétében, sőt, a négy lakásnál többel bíró házakban úgy, ahogy van betiltották az Airbnb-t. Most hasonló, ám még szigorúbb korlátozásokat vezettek be a szomszédban: a Wired cikke szerint nem elég, hogy minden, rövid távon kiadó lakást regisztrálni kell az önkormányzatnál, csak az adott ingatlanban lakók adhatják ki azt,
és otthon kell lenniük, amikor vendégeket fogadnak. Akik legfeljebb ketten lehetnek.
Amikor a platformot elnevezték a nappaliba betett plusz felfújható matracokról, akkor az alapítók valószínűleg aláírták volna ezt a működési modellt. Azóta azonban a szektor hobbiból befektetési formává lépett elő, professzionalizálódott: a betiltásban érdekelt Amerikai Hotelszövetség szerint az Airbnb bevételének a négyötöde teljes kiadott lakásokból érkezik, valamint vannak városok, ahol a bevétel több mint a fele több ingatlant is kiadó tulajdonosokhoz köthető. Akad forrás, amelynek adatai alapján a kiadott lakások harminc százalékát olyanok viszik piacra, akik több mint huszonegy ingatlant kezelnek. New Yorkban negyvenezer Airbnb működik, ezeknek valamivel több mint a fele kiadó rövid távon. Augusztus végéig háromezer esetben folyamodtak működési engedélyért a tulajdonosok. A vállalat szerint a jogszabály "csapás, amelyet a turizmusra, a New Yorkiak ezreire, valamint a kisvállalkozásokra mértek".
Amint arra a Wired emlékeztet, minden város másként küzd az Airbnb-jelenséggel: Dallas-ban például csak bizonyos környékeken engedélyezett a rövid távú kiadás, míg San Franciscóban évi kilencven éjszaka, Párizsban százhúsz, Amszterdamban harminc a maximum, amelyet a tulajdonos kiadhat. A lisszaboni intézkedésekről, amelyeket a harminchét százalékos lakásbérlet-árnövekedés hatására hoztak, mi is írtunk a Rakétán.
(Fotó: Clay LeConey/Unsplash)