Gyereket evett az ősmadár a mai Lengyelország területén

2024 / 05 / 13 / Felkai Ádám
Gyereket evett az ősmadár a mai Lengyelország területén
A feltárt gyermeki csontok annyira porózusak voltak, hogy ez alapján keresztülmehetett a madár emésztőrendszerén.

Amikor a lengyel kutatók találtak egy pár 115 ezer éves ujjcsontot, az több okból is érdekes volt: egyrészt ez a legősibb valaha is felfedezett emberi maradvány az országban, másrészt a csontok egy neandervölgyi gyermekhez tartoztak egykor, és valódi horror történetről árulkodnak: a gyermeket egy gigantikus őskori madár falta fel. Ez utóbbi következtetésre azután jutottak a kutatók, hogy az elemzés során kiderült: a csontok azért ennyire porózusak, mert egy nagy madár emésztette meg őket – számol be róla az All That's Interesting.

A Science In Poland által közzétett eredmények azonban vitát váltottak ki a tudósok között a gyermek halálának körülményeiről. Az ugyanis továbbra sem egyértelmű, hogy a madár zsákmányul ejtette-e a gyermeket, vagy csak talált egy holttestet, és azt ette meg. Mindazonáltal ezek a bizonyítékok ritka bepillantást engednek a neandervölgyiek korszakába, ahol az élet nem lehetett túlságosan könnyű, ráadásul ez az első dokumentált példa a jégkorszakból, amikor emberi csontokokból egyáltalán maradt bármi is egy madár emésztési folyamatát követően.


A szóban forgó csontpár, forrás: PAP/Jacek Bednarczyk

A neandervölgyiek, akik közeli rokonságban állnak a modern emberrel, a feltevések alapján körülbelül 300 ezer évvel ezelőtt jelentek meg először Lengyelországban, majd pedig körülbelül 35 ezer évvel ezelőtt kezdtek eltűnni. Mivel azonban túl sok nyom nem maradt utánuk a régióban, ezért még ezeknek az apró leleteknek a felfedezése is különös jelentőséggel bír. Paweł Valde-Nowak professzor, a krakkói Jagelló Egyetem Régészeti Intézetének munkatársa épp ezért gondolja úgy, hogy az ilyen leletek rendkívül ritkák és értékesek.

A leletet egyébként majdnem észre sem vették – a csontokat először állati maradványoknak hitték, miután egy barlangban rájuk akadtak. Csak alapos laboratóriumi elemzés után derült ki, hogy mennyire értékes csontlelet akadt a kutatók kezei közé. A becslések szerint a gyerek a halálakor öt és hét év között járhatott, de a csontok rossz állapota miatt DNS-t ebből már sajnos nem sikerült elkülöníteni.

A DNS-mintavétellel kapcsolatos nehézségek ellenére a kutatók meglehetősen biztosak abban, hogy a csontok neandervölgyi eredetűek, mivel ezt erősíti az a talajréteg, amelyből a csontok előkerültek, ahol neandervölgyi kőeszközöket is felfedeztek. Mint azt Dr. Valde-Nowak elmagyarázta, a barlang valószínűleg nem volt a neandervölgyiek állandó lakhelye, de szezonálisan azért használták, ami szintén újabb réteggel bővíti a neandervölgyiek életével és környezetével kapcsolatos ismereteinket a mai Lengyelország területén.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/hansbenn)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.