Ha gyerekként kivették a manduláját, az drámai hatással lehet a felnőtt éveire

2024 / 12 / 22 / Felkai Ádám
Ha gyerekként kivették a manduláját, az drámai hatással lehet a felnőtt éveire
A mandula eltávolítása és bizonyos kórképek között már korábban is találtak összefüggést – ezek mellé sorakoztak fel most a pszichés problémák.

A mandulaműtét elterjedt beavatkozás gyerekeknél, amit a légzési nehézségek vagy visszatérő torokfertőzések miatt szoktak elvégezni. A kínai Guangxi Orvostudományi Egyetem és a svéd Karolinska Intézet legújabb kutatásai szerint azonban a mandulák korai eltávolítása tartós hatással lehet a mentális egészségre – írja a ScienceAlert cikke.

A kutatók egy svéd egészségügyi nyilvántartás több mint egymillió emberre kiterjedő adatsorát elemezve arra jutottak, hogy a mandulaműtét 43 százalékkal növeli a szorongás, a depresszió és a poszttraumás stressz-zavar (PTSD) kialakulásának a kockázatát. Ráadásul ez a magasabb kockázati arány még azoknak a tényezőknek a figyelembevételével is fennmaradt, mint a nem, a családi háttér vagy a szülők végzettsége. A testvérek összehasonlításával végzett elemzés egyes családoknál azt mutatta, hogy 34 százalékkal emelkedett a szorongásos zavarok valószínűsége azoknál, akik átestek a mandulaműtéten. A kutatók szerint:

“bár a kockázatnövekedés a beavatkozás utáni első években volt a legjelentősebb, a stresszhez kapcsolódó rendellenességek fokozott kockázata még több mint 20 évvel a műtét után is kimutatható volt.”

Habár a tanulmány nem tár fel ok-okozati összefüggést, egyre több bizonyíték utal arra, hogy a fertőzések leküzdésében fontos szerepet játszó mandulák eltávolítása nemkívánatos következményekkel járhat. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy nem is maga a beavatkozás az ok, hanem az a háttérben meghúzódó krónikus gyulladás, amely eleve szükségessé tette műtétet:

“Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az adenotonsillaris betegségek vagy a hozzájuk kapcsolódó állapotok potenciálisan szerepet játszhatnak a stresszhez kapcsolódó rendellenességek kialakulásában”

– írják ennek megfelelően a kutatók.

Más vizsgálatok már eddig is összefüggésbe hozták a mandulaeltávolítást az autoimmun betegségek és bizonyos rákos megbetegedések gyakoribb előfordulásával, ami arra enged következtetni, hogy ez az eljárás komolyabb mértékben befolyásolhatja a hosszú távú egészségi állapotot, mint azt korábban gondolták. A jövőbeni kutatások segíthetnek tisztázni, hogy maga a mandulaeltávolítás, illetve a mögöttes betegségek milyen szerepet játszanak a stresszel összefüggő rendellenességek fokozott kockázatában.

Az eredmények mindenesetre rámutatnak arra, mennyire fontos a lehetséges hosszú távú kockázatok mérlegelése a mandulák műtéti eltávolítása előtt, ugyanakkor azt a kutatók is elismerik, hogy a mandulák kivétele sok esetben továbbra is elengedhetetlen több komoly egészségügyi probléma orvoslásához.

(Kép: Pixabay/neelam279)


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.