A NY Timesnak nyilatkozó aneszteziológus szerint akkor viseljük jól ezt az eszközt, ha egy kicsit levegőtlennek érezzük. Vagyis ha egy kicsit már kényelmetlen, akkor jó lényegében – ezt nem érdemes ellazázni, mert különben hiába fedi az arcunk valami anyag, a vírus bizony utat talál magának.
Persze arról sem szabad elfeledkezni, amiről már írtunk a koronavírus beteg otthoni ápolását taglaló cikkünkben: légzési nehézségekkel küzdő személyre épp ezért ne erőltessük rá a maszkot!
Az orvosok szerint a legtöbben ott rontják el a maszkviselést, hogy kicsit kényelmesebbé szeretnék azt tenni maguknak. Lehúzzák az eszközt az orruk alá, vagy adott esetben és helyzetekben teljesen le is veszik. Ez utóbbival kapcsolatban az a szakértők véleménye, hogy ha már a maszkhasználat mellett döntöttünk, akkor ne álljunk meg félúton – amíg a lakásunkon kívül tartózkodunk, hagyjuk magunkon!
A lista a helyes maszkviselésről a következőképp fest:
Nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy a maszk önmagában nem kínál teljes védelmet. Ha biztosra akarunk menni a védekezésben, akkor a maszk megfelelő használatát kiegészítjük a kézmosással és a másoktól való távolságtartással. Az így összeadódott védekezési módok ugyanis már tényleg hatásosak lehetnek.
Ha tehát megfelelően viseljük a maszkot, a következőket még mindenképp tartsuk be:
Végül pedig ne legyen hamis biztonságérzetünk: hiába van rajtunk a maszk, ez mindentől nem véd, tehát – ahogy arról fentebb már szó volt – törekedjünk teljes védelemre, és mossuk a kezünk, valamint ne menjünk mások közelébe!
(Kép: Pixabay)