Ha sós vízbe tesszük, tényleg apró lárvák másznak elő az eperből?

2020 / 05 / 20 / Felkai Ádám
Ha sós vízbe tesszük, tényleg apró lárvák másznak elő az eperből?
Tényfeltárás és tudományos kísérlet egyben az internet legaktuálisabb horrorsztorijához kapcsolódóan: elvileg ha az epret sós vízbe rakjuk, kis idő múlva apró kukackák másznak elő belőle. Utánajártunk, tényleg így van-e.

Mint a földön oly sok baromság, az eperből kimászó kukacok története is a TikTokról indult, amit aztán átvettek olyan oldalak, mint például a BuzzFeed.

@callmekristatorresWAIT FOR IT... Still trying to think happy thoughts today. ##fyp ##foryou ##strawberrieswithbugs ##bugsinstrawberries ##rednoseday ##got2bhome♬ original sound - callmekristatorres

A videó szerint ha eddig csak szimplán vízzel mostuk le az epret, azzal nagyon rosszat tettünk magunknak, mivel apró kukacok(?), lárvák(?), akármik maradtak a gyümölcsben. Ezt könnyen be is lehet bizonyítani: kell egy pohár víz, egy nagy adag só és egy szem eper.

A kísérlet maga innentől tudományos fokozat nélkül is kivitelezhető: megsózzuk a vizet, beleejtjük az epret, majd fél óráig állni hagyjuk.

Ezután ha az epret kihalásszuk, apró, izgő-mozgó lényeket fedezhetünk a gyümölcs piros héján, amit elsőre nehéz elkülöníteni a magoktól, azzal a különbséggel, hogy ezek ficánkolnak.

Mindez valóban némileg lelombozó látvány, különösen ha arra gondolunk, hogy a kis gazemberekből eddig mennyi juthatott be suttyomban a tápcsatornánkba.

A BuzzFeed újságírója megismételte kísérletet, és az általa vizsgált eprek esetén nyolcból haton jelentek meg a kukacok. A kukac kérdés rendkívül aktuális, hiszen itt az eperszezon, piros gyümölcsöktől roskadoznak a pultok a piacon.

Mivel pedig az eper nem is túl olcsó, ezért igazán nagy baj lenne, ha valóban ilyen lények másznának belőle elő.

Amúgy mind a TikTok videót feltöltő hölgy, mind a BuzzFeed újságírója arra jutott, hogy ezek szerint a sós vizes mosás segíthet a problémán. Ugyanakkor ha a kívánt hatáshoz fél órán kell tömény sós vízben állni hagyni az epret, az nem biztos, hogy arra utal, hogy a gyors átmosás egy hasonló oldattal száműzi az eprünkbe tolakodókat.

Eper szerencsére nálunk is akadt otthon, egyből kétféle: egy piacon vásárolt (elvileg magyar, de nem voltam ott személyesen a szüretnél), valamint egy garantáltan hazai kertészetből szerzett adag.

A kétféle epret elkülönítettük, majd fél óránál kicsit tovább hagytuk ázni olyan szoba-hőmérsékletű csapvízben, amihez pár nagy kanál tengeri sót adagoltunk. Az epreket a kihalászás után többen is átvizsgáltuk, ám a kukacoknak nem találtuk nyomát.

Ezután összeszedve minden bátorságunk azért meg is kóstoltuk a gyümölcsöt. Az eper sajnos a leöblögetés után is elég sós maradt, ami nem tett túl jót az ízének.

Következtetésünk, hogy vagy szerencsénk volt, vagy a Budapesten elérhető eprek tényleg kukacmentesek. Az viszont biztos, hogy a félórányi sós vizes kezelés eléggé hazavágja a gyümölcs élvezeti értékét.

Mindenesetre ha valaki kedvet érez, ismételje meg a kísérletet nyugodtan, és írja meg/ossza meg velünk a tapasztalatait itt.

(Kép: Flickr/Fried Dough/Vladimir Nekrasov)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.