A BAE Systems nemrég bemutatta az ATLAS Collaborative Combat Variant (CCV) nevű új, legénység nélküli szárazföldi járművét (UGV). Az ATLAS CCV célja, hogy minimalizálja a katonákra leselkedő veszélyeket, miközben növeli a harci hatékonyságot a modern konfliktusok változatos csataterein – számol be róla a Defence Blog.
Stuart Bryden, a BAE Systems Australia autonóm rendszerekért felelős üzletfejlesztési vezetője így nyilatkozott:
“Az ATLAS CCV-t olyan kockázatos és veszélyes feladatok elvégzésére terveztük, mint a közvetlen tüzérségi támogatás, az akadálymentesítés és a harci felderítés, amelyek típikusan egy páncélozott jármű feladatát jelentik. Ezáltal csökkenthető a jelentős kockázatnak kitett legénység terhelése.”
A jármű sokoldalúságát a moduláris felépítése adja, mivel ez teszi lehetővé számos harci és támogató művelet végrehajtását. Az ATLAS, melyet egy 25 mm-es Bushmaster ágyúval szereltek fel, az alapharckocsikat, a gyalogsági harcjárműveket és a harci felderítő járműveket is támogatja, akár közvetlen tüzérségi feladatokkal, akár logisztikai utánpótlással.
Az ATLAS fejlett autonómiával és érzékelőrendszerekkel rendelkezik, képes önállóan végrehajtani olyan feladatokat, mint a felderítés, célpontok azonosítása és az elektronikus megfigyelés. Autonóm “follow me” képessége és útpont-navigációja révén egyedül vagy ember vezette járművek mellett is működhet különböző harci körülmények között. Kisa Christensen, a BAE Systems Australia Red Ocher igazgatója a jármű alkalmazkodó képességéről így nyilatkozott:
“Az ATLAS CCV kiválóan teljesít fejlett felderítési, páncélozott támogató őrizet és oldalvédelmi feladatokban, különösen a tengerparti és az összetett terepeken.”
Az ATLAS CCV-t nagyfokú mobilitásra tervezték, és és kifinomult szenzorainak köszönhetően képes navigálni a nyílt mezőktől a városi környezetekig. Légi, tengeri és szárazföldi szállíthatósága biztosítja a gyors telepítést a különböző hadszíntereken.
Az UGV autonóm rendszerei között szerepel a BAE Systems járműkezelő, küldetéskezelő és rakománykezelő rendszere, amelyek együttműködése biztosítja az autonóm navigációt, az akadálykerülést és a taktikai döntéshozatalt. Az emberi felügyelet csak az olyan kritikus döntésekhez szükséges, mint például a fegyver elsütése. Az ATLAS CCV különféle hasznos rakományokkal is felszerelhető, például páncéltörő rakétakilövőkkel, automatizált aknavetőrendszerekkel és “leskelődő lőszerekkel” (loitering munitions – vagyis olyan fegyverrendszerek, amelyek képesek egy adott terület felett várakozni/leskelődni, és csak akkor aktiválódnak, amikor egy előre meghatározott célpontot észlelnek).
Az ATLAS CCV bevezetése a pilóta nélküli rendszerek és a hagyományos katonai eszközök integrációját jelenti, és a cég szerint javítja a túlélési esélyeket és a műveleti sikerességet, miközben csökkenti az emberi kezelők kognitív terhelését. Ez a stratégiai integráció lehetővé teszi a katonai személyzet számára, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a magasabb szintű döntéshozatalra.
(Kép: BAE Systems)