Az európai országok régóta készülnek rá, hogy saját űrkikötőből indíthassák a műholdakat és más rakományokat az űrbe juttató rakétáikat, az idei év pedig különösen nagy előrelépéseket hozott és hozhat még ebben a tekintetben: a német Isar Aerospace és a szintén német Rocket Factory Augsburg is tervbe vette a kontinensről, illetve a Nagy-Britanniából történő rakétaindítást, előbbi cég pedig már el is végezte az első tesztet. A Spectrum rakéta első tesztrepülése gyorsan lezajlott, alig harminc másodperccel a start után már meg is szakították a missziót, és az űreszközt a pályájáról kontrollált módon letérítették, a Spectrum ezután a tengerben landolt. A cég a Going Full Spectrum nevű programot ennek ellenére egyáltalán nem kudarcként, sokkal inkább sikerként könyvelte el, elvégre valóban sikerült, most először, a kontinentális Európa területéről útnak indítaniuk egy orbitális rakétát, még ha az nem is érte el a Föld körüli pályát. Persze az "első kontinentális európai orbitális rakétaindítás" meghatározás csak akkor állja meg a helyét, ha bizonyos orosz kilövéseket nem számítunk ide - valójában a Roszkoszmosz gyakran az ázsiai Kazahsztánból (Bajkonurból) végzi az indításokat, de időnként használja például az Arhangelszk területén lévő állomást is.
“Ahogy azt korábban tapasztaltam, általában néhány próbálkozás után sikerül csak elérni a keringési pályát, mégis, a mai tesztrepülés után, biztos vagyok benne, hogy az Isar Aerospace lesz az egyik leggyorsabb, aki megvalósítja ezt.”
- mondta el Bulent Altan, az Isar elnökségi tagja, aki korábban a SpaceX-et segítette.
A Spectrum a Norvégiában lévő Andøya Space űrközpont indítóállásáról emelkedett a magasba, ahonnan korábban szuborbitális rakétákat indítottak 1962 óta, de most már (illetve a jövőben) műholdakat pályára állító űreszközök kilövésére is tervezik használni a létesítményt. Az Isar Space volt az első cég, ami ezzel megpróbálkozott, és a teszteket, majd utána a missziókat folytatják a későbbiekben is, a vállalat ugyanis szerződést kötött a Norvég Űrügynökséggel az ügynökség AOS (Arctic Ocean Surveillance) programjában való együttműködésről: a megfigyelést végző műholdakat az Isar rakétái szállítják majd az űrbe.
Szintén Európából, bár nem a kontinentális részéről, hanem Nagy-Britanniából fog az idei évben rakétát indítani egy másik cég, a Rocket Factory Augsburg, ami akár évente tíz alkalommal is használhatja majd a SaxaVord űrkikötő kilövőállását. A SaxaVord a Lamba Ness-félszigeten, Skócia partjainál található, ahol a Rocket Factory Augsburg az RFA One nevű rakétáját fogja szolgálatba állítani. A rakétát 2025-ben tesztelik első ízben repülés közben: az indítást eredetileg 2024-re tervezték, azonban a múlt augusztusban történt, kudarcba fulladt statikus teszt után, ami közben a rakéta első fokozata megsemmisült, elhalasztották a további teszteket az idei évre.
(Fotó: Isar Aerospace)