Tilesch György globális mesterséges intelligencia-szakértő, tíz éve él Amerikában és a Fehér Háznak is ad tanácsokat. Most magyarul is megjelent a könyve, melyet Omar Hatamleh-hel közösen írt Mesterség és intelligencia címen. A Portfólió ennek aprópóján készített a szerzővel hosszabb interjút, amit itt lehet elolvasni, mi pedig az elhangzottaknak a munka és a mesterséges intelligencia kapcsolatára vonatkozó részét foglaljuk röviden össze az alábbiakban.
Az interjú egyik legérdekesebb része arra vonatkozik, hogy kiknek kell alapvetően féltenie a munkahelyét. A szakértő szavai alapján ebben komoly változás állt be akár az elmúlt pár év nézőpontjaihoz képest is. Tilesch szerint ugyanis az egy hosszabb folyamat lesz például, amíg a taxisofőrök vagy a kamionvezetők munkáját lesz képes helyettesíteni az önvezető technológia. Ehhez képest úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia automatizációs hatása előbb veszélyeztethet bizonyos fehérgalléros munkaköröket, elsősorban a junior pozíciókban. Ám ez a hatás kiterjedhet rengeteg adminisztratív munkakörre is – a szakértő a következő munkákra gondol:
„amiben gondolkodni nem nagyon kell, hanem például űrlapokat kell kitölteni, adatokat rögzíteni, egyszerűbb kérvényeket elbírálni.„
Ennek oka, hogy az MI gazdasági szempontból leggyorsabban növekvő területe ma a folyamatautomatizáció, ami lényegében a csak belső (cégen belüli) eljárásokat lebonyolító munkakörök szoftveres kisegítése, vagy akár teljes kiváltása. Mint Tilesch foglamaz:
„Azokat féltem elsősorban, akik fiatalok, valamilyen felsőfokú végzettségük van, de nem a végzettségüknek megfelelő munkakörben dolgoznak.”
Ennél is ijesztőbb lehet, hogy a Covid ezeket a folyamatokat csak felpörgette: a folyamatautomatizáció robotizálására szakosodott iparág a vírus előtt is 80-90 százalékkal gyorsult fel, de a szakértő szerint ez most 400-500 százalékra is ugorhatott, ami azt is jelenti, hogy azok egy része, akik most vesztették el a munkájukat, nem is fogják azt visszakapni. Persze mindebből kisülhet talán valami jó is, hiszen akadhatnak olyan munkaadók, akik a mesterséges intelligenciát inkább arra használják majd, hogy a dolgozóknak több idejük jusson az értelmes, emberi készségeket és képességeket igénylő feladatokra.
Az interjúban előkerült a globális alapjövedelem kérdése is, és a szakértő szerint az alapjövedelem egyre több párt programjában szerepel majd a jövőben is, ám ő maga inkább olyan rendszert látna jónak, melyben az alapjövedelem összekapcsolódik egy olyan ösztönzőrendszerrel, ami a vállalkozás és az átképzés felé tereli az embereket. Azt viszont a szakértő nyíltan kimondja, hogy intézkedések híján 3-4 év múlva akár 50-100 millió állás is megszűnhet.
Ami a helyzet univerzális nézőpontját illeti, Tilesch szerint az MI kora abban különbözik a korábbi ipari forradalmaktól, hogy drámaian csökken a munka humán hozzáadott értéke. Erre pedig egyelőre még a közgazdaságtan sem adott választ, a végső megoldás tehát mindenképp az lesz, hogy megszületik egy új, globális paradigmarendszer, amely a munka és az ember kapcsolatát szabályozza.
(Kép: Pixabay)